Доступність посилання

ТОП новини

Гра на випередження. Які з дострокових виборів пройдуть першими: парламентські, чи президентські


Гості Свободи: народні депутати Анатолій Толстоухов (ПР) та Володимир Бондаренко (БЮТ)

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Роман Скрипін: Я попросив би змалювати стан політичної сили, яку ви представляєте, очевидно, Партія регіонів та БЮТ у початку передвиборчої кампанії фактично.

З чим, з яким вантажем ви виходите на стартову лінію?


Анатолій Толстоухов:
А тоді з мотивів по порядку денному. Можна?

- Тоді з мотивів по порядку денному можна.

Анатолій Толстоухов: По-перше, я хотів би сказати, що вибори для України – це не гра, а це форма соціальної революції. Так було і так ще певний час буде.

Анатолій Толстоухов
А з другого боку, я хотів би сказати, що якщо це вже гра, то давайте в цій грі виберемо, що перше, а що друге: криза і боротьба з нею або вибори як можливість погратися?

Я вважаю, що, по-перше, це не гра, а серйозна політика, а по-друге, нам треба боротися і шукати варіанти боротьби спільної з кризою. І якщо в нас вже не виходить коаліція, тоді говорити про вибори.

Хоча про вибори сказано стільки і так серйозно, що вони вже є неминучими.

- Які саме вибори?

Анатолій Толстоухов: Я думаю, що перш за все президентські.

- А потім вже парламентські?

Анатолій Толстоухов: А потім або водночас парламентські.

- І тут у вас позиція дотична до позиції комуністів фактично, які теж говорять, що треба президентські, а потім парламентські.


Анатолій Толстоухов: Я не хочу порівнювати позицію або з комуністами, або з кимось. Я для себе давно вибрав таку логіку поведінки.

Коли я голосував за незалежність України у ВР першого скликання, то не було жодної з цих політичних сил і не було рейтингу лідерів сьогоднішніх. І я морально, історично і політично несу відповідальність за те рішення, яке приймалося тоді. І я маю право говорити з цього приводу те, що я вважаю за необхідне. От, виходячи з цього, я і висловлюю свою позицію.

- Все ж таки в якому стані перед можливими виборами Партія регіонів? Тут йдеться і про президентські, і про парламентські вибори.

Анатолій Толстоухов: Партія регіонів висловлювалася за те, щоб були президентські вибори, тому що Ющенко втратив рівень довіри, який в нього був, і який сьогодні нижче навіть, ніж у екс-президента Леоніда Кучми.

А з другого боку, ми розуміємо, що реформи, якщо не буде коаліції, неможливі і без парламентських виборів. Тому ми казали і кажемо: або реальні кроки до виходу з кризи, або парламентські, президентські вибори, парламентські і президентські водночас.

- В якому стані все ж таки перед виборами Партія регіонів, то ми так і не дізналися. Тези основні ми ще раз почули. Стан партії там за 5-бальною системою, якщо хочете. Це 5, за Вашою оцінкою? 4? 3? Є електоральні втрати?

Анатолій Толстоухов: В нас є проблеми всередині партії. В нас, звичайно, є електоральні втрати. В нас, звичайно, є певні проблеми, пов’язані з тим, що ми двічі вигравали вибори, але не вигравали владу. Але це не означає, що ми маємо зупинятися. Ми готові йти вперед.

І сьогодні ми більш, ніж яка партія зацікавлені в тому, що якщо не буде коаліції, то мають відбутися вибори і одні, і інші. Все.

- Дякую за все ж таки нарешті відповідь з зауваженнями до порядку денного.

Пане Бондаренко, наскільки готова політична сила БЮТ, який складається з багатьох партій, йти на вибори, які, можливо, будуть дострокові парламентські і, можливо, дострокові президентські або вчасні президентські (це вже не має різниці)?

Володимир Бондаренко:
Вони дійсно будуть вчасні, тому що для того, щоб оголосити дострокові, треба виконати одну з чотирьох законних вимог: чи смерть президента, чи імпічмент президентові, чи його нездоров’я, чи його заява.

Так от, якби він написав заяву…

- Пане Бондаренко, наскільки готовий БЮТ?

Володимир Бондаренко: Секундочку.

Якби він написав заяву, тоді він не має права балотуватися на наступних виборах, він тоді передає владу фактично голові ВР. Цього ніколи не буде.

Тому говорити про якісь торги з Ющенком, що він дотерміново йде на вибори, у зв’язку з тим, щоб розвалити ВР, то цього не буде. Цього не допустить ВР. Ви знаєте, що сьогодні мінімум 4 з 5 політичних сил оголосили, що вони не збираються йти на дотермінові вибори ВР, а вибори президента відбудуться вчасно 25 жовтня.

Ми готові. Але хочу сказати, що сьогодні БЮТ – це та політична сила, яка взяла на себе весь негатив того тиску, який сьогодні здійснюється в зв’язку з кризою світовою, яку активно сьогодні перемелюють таким чином, що тільки БЮТ в цьому винний і тільки нинішній уряд в цьому винний.

Я хотів навести приклади, коли прем’єр-міністр зверталася неодноразово, в тому числі й до опозиціонерів: давайте кризу переживемо разом, а потім будемо боротися на політичному фронті.

Сьогодні БЮТ в зв’язку з тим відрізняється від інших тим, що він при владі, але влада ця сьогодні – це дійсно той електричний стілець, на якому не дуже комфортно себе почувають ті, хто…

- Можна я ще раз поставлю питання? Оскільки я щойно пану Толстоухову ставив питання одне і те ж саме двічі, я Вам теж поставлю, нічого складного немає.

Наскільки готовий БЮТ до проведення дочасних або строкових виборів (це неважливо, це стан переделекторальний фактично)? Чи є у вас електоральні втрати? Наскільки є розгалужена організація? Підготувалися до виборів? Слабкі, міцні позиції?

От в цьому питання, а не в тому, що там 25 жовтня – це строкові або нестрокові вибори президента. Я ж не ставлю так питання.


Володимир Бондаренко: Немає жодної політичної сили, яка сьогодні є в парламенті, яка сьогодні була б неготова до виборів. Ми також готові до них.
Володимир Бондаренко:
Немає жодної політичної сили, яка сьогодні є в парламенті, яка сьогодні була б неготова до виборів. Ми також готові до них.

Ви говорите про те, в якому ми стані знаходимося…?

- Самооцінка. Так.

Володимир Бондаренко: Вибори, як правило, показують. Нам завжди малювали менше, ми ж досягали більшого.

Роман Скрипін, Володимир Бондаренко
Як буде цього разу? Важко сказати, тому що соціологи різноманітні сьогодні говорять про значні електоральні втрати всіх політичних сил, які при владі.

Оця мітла, яку там малюють, тобто «Геть усіх!», то вона певну роботу свою робить. І таке враження… Можна легко нав’язати людям, що ці ось вже були, а от ми такі чистенькі прийдемо, у нас буде краще.

Я знаю, що буде не краще, але все-таки це роботу робить і…

- Це фобія Яценюка якась і роздратування рухом «Геть усіх!»?

Володимир Бондаренко: Яценюка нав’язують суспільству активно певна частина політичних сил, які думають, що з цього проекту щось вийде. Вже було «Озиме покоління».
Володимир Бондаренко:
Фобія Яценюка? Вона не може бути фобією. Яценюка нав’язують суспільству активно певна частина політичних сил, які думають, що з цього проекту щось вийде. Вже було «Озиме покоління», вже були…

- Пане Бондаренко, в такий же спосіб БЮТ або Партію регіонів теж певні кола нав’язують населенню України.

Володимир Бондаренко: Почекайте. Ці політичні сили зайняли позиції в суспільстві, вони на них й знаходяться. А хто такий Яценюк? Ну, хто він такий?

- Колишній голова ВР.

Володимир Бондаренко:
Та ні. Це колишня дрібна фігура, якою оперував Ющенко.
Володимир Бондаренко: Хто такий Яценюк? Це колишня дрібна фігура, якою оперував Ющенко.

Він пішов з парламенту за вказівкою.


- Колишній міністр закордонних справ. Колишній очільник НБУ.

Володимир Бондаренко: Ні, це людина, якою на шахівниці гралися.

- Його, шкода, тут немає – він не може Вам відповісти.

Володимир Бондаренко: Я хочу Вам сказати, що він пішов з парламенту за вказівкою, розвалюючи парламент.

Анатолій Толстоухов:
Ви раніше спілкувалися простіше. Я скажу коротко. Усі партії готові до виборів із скрипом.

- Добре, що не зі Скрипіним. Я тут роблю зауваження таке від себе, авторське…

Виборча карусель в Україні закрутилася насправді. Парламент, президент та уряд по черзі перехоплюють ініціативу необхідності в формі, доцільності, термінах проведення дострокових парламентських та президентських виборів. Відбувається справжня гра на випередження.

Парламент призначає вибори на 25 жовтня, буцімто з метою опередити кроки Ющенка щодо розпуску Ради.

Втім, президента секретаріат натхненний виборами в Тернополі та спростуванням наполегливо поширюваної тези БЮТівцями, що вибори будуть лише тоді, коли цього захоче Юлія Володимирівна, особливо не приховує наміру врешті-решт Раду розпустити.

Справа за, так би мовити, формальною дрібничкою – рішенням КСУ, який може сказати, що коаліція, уряд, а відтак і парламент нелегітимні і повернути вибори президентські в конституційне поле.

Нині гра на випередження триває. І в кого головний козир? Говорити зарано…


(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Дивитись коментарі (3)

XS
SM
MD
LG