Доступність посилання

ТОП новини

Офіційна незмінність гривні похитнулася


Київ – Бути чи не бути єдиному валютному курсу в Україні? Як тільки-но курс долара в обмінниках дещо стабілізувався, Національний банк посилив офіційний курс гривні. Тепер різниця між офіційним та комерційним курсами становить 30 копійок – це близько 4%.

Протягом шести місяців Національний банк утримував офіційний курс гривні на рівні 7 гривень 70 копійок за долар, не зважаючи на різкі коливання курсу комерційного. Утім, офіційна незмінність курсу української валюти похитнулася – НБУ зміцнив курс гривні. Щоправда, поки що не надто, всього на 3 копійки. Тепер курс НБУ становить 7 гривень 67 копійок за долар.

Що ж стосується комерційного курсу, то у понеділок найдешевше долар продавали по 7 гривень 97 копійок, що на 30 копійок дорожче офіційного. Раніше ж в інтерв’ю Радіо Свобода заступник голови НБУ Олександр Савченко заявляв, що офіційний та комерційні курси мають бути однаковими, або ж різниця між ними має бути мінімальною, у межах 0,1%. Зараз же різниця становить близько 4%.

Нацбанк зміцнив гривню через МВФ?

Зміцнення гривні, на думку економіста Олександра Жолудя, пов’язане із отриманням кредиту від Міжнародного валютного фонду. Оскільки, однією із вимог МВФ було встановлення гнучкішого курсу, тож наразі НБУ просто слідує своїй постанові, яка раніше не виконувалася.

«Одна з вимог МВФ – більш гнучкий курс. Заради виконання цієї умови і було ухвалено цю постанову Нацбанку, а тепер вона просто виконується, – зазначає пан Жолудь. – Курс НБУ тепер визначається, як середній курс на міжбанку за попередній період. А через те, що на міжбанку гривня посилювалася, то з п’ятниці на суботу був встановлений такий курс. НБУ ввів іншу методологію обрахунку курсу».

Позитивний сигнал без математичних розрахунків

Нинішнє укріплення гривні – це намагання Національного банку дати ринку позитивний сигнал, сказав в інтерв’ю Радіо Свобода радник голови правління одного з комерційних банків Олександр Охріменко.

«Це не зовсім чітко математичний розрахунок, коли чітко прив’язується показник, чітко дається орієнтир, що потрібно продавати по такому курсу. Це емоційний індикатор, який показує, що Нацбанк вважає за доцільне укріплення гривні», – зауважив Олександр Охріменко.

Разом з тим, за його словами, підстави для укріплення гривні сьогодні з’явилися. «У нас стабілізувалася ситуація з депозитами. Відтік, який був завершився, навпаки, їх кількість навіть збільшується. З іншого боку, це той факт, що «тіньова» економіка уже стала на ноги, вона вже достатньо ефективно працює. Тож немає негативних факторів для економіки в цілому», – вважає пан Охріменко.

І хоча, на думку експертів, сьогодні ситуація на українському валютному ринку набагато стабільніша, ніж наприкінці минулого року, ризики все ж є. Стрибки гривні можуть спричинити виплати банківських депозитів, які розпочнуться після того, як із банків підуть тимчасові адміністрації, а також підприємства почнуть виплачувати заборгованість працівникам. Між тим, на думку колишнього міністра фінансів Віктора Пинзеника, зважаючи на велику бюджетну дірку, всі валютні ризики сьогодні лежать саме у бюджетній площині.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG