Доступність посилання

ТОП новини
25 Березень 2019, Київ 03:51

Саміт ЄС: Лісабонська угода, Баррозу та безпека газопостачань


Під час роботи саміту Євросоюзу, Брюссель, 18 червня 2009 р.

Брюссель – У четвер у Брюсселі розпочався дводенний саміт лідерів 27 країн Євросоюзу. Щонайменше двічі на рік голови держав та урядів країн-членів ухвалюють рішення, які регулюють життєдіяльність всієї об’єднаної Європи. Нині на порядку денному пошуки гарантій, що нова інституційна так звана «Лісабонська угода» буде ухвалена. Друга важлива тема стосується нинішньої кризи та створення європейських органів нагляду за фінансами. Керівники ЄС мають також визначитися з кандидатурою на пост наступного голови Єврокомісії. Поміж численних, так би мовити, «підтем» нинішнього саміту є й обговорення безпеки газопостачання та можливого надання кредиту Україні для заповнення фінансових прогалин, що позначилися на газовому секторі.

Під час робочої вечері у четвер 27 лідерів європейських країн, так би мовити, приймали «вступні іспити» у нинішнього голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу. Така вимога Анґели Меркель та Ніколя Саркозі, – представити чітку програму, щоб отримати мандат на другий термін головування в Єврокомісії. Що вимагається від кандидата Баррозу, так це більшої активності, якої він не виявив у часи, коли криза завдавала найболючіших ударів по європейській економіці та фінансах.

«Тепер пан Баррозу повинен показати, що Комісія все тримає під контролем, бо саме вона має права і є єдиною монополією у європейських правових ініціативах, – прокоментував у інтерв’ю Радіо Свобода ймовірність переобрання Баррозу президент «Фундації Роберта Шумана» Жан-Домінік Джуліані. – Тож він, як кандидат на поновлення свого мандату, намагається пришвидшити свій вибір, утой час як чинність його мандату завершиться тільки наприкінці жовтня. Тепер він намагається довести, що все це в інтересах Європи. Гадаю, що у питаннях фінансового регулювання та боротьби із кліматичними змінами він мусить представити детальну програму».

Чи дадуть Україні європейський кредит?

Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу
Перший день саміту не виявив особливих реакцій європейських лідерів на пропозицію Італії обговорити на саміті участь Європи у закупівлі російського газу для наповнення українських газових сховищ. Проте достеменно відомо, що у п'ятницю вранці голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу має намір порушити питання безпеки газопостачання до ЄС через Україну.

Ще до початку саміту у Брюсселі збиралася експертна координаційна група ЄС з газу, котра оцінила ситуацію з постачанням російського блакитного палива до України та його транзиту до Європи. Крім європейських експертів на засідання запросили і представників російської та української газових компаній – «Газпрому» і «Нафтогазу». Також там були представлені висновки європейських експертів, котрі останніми днями відвідали Росію та Україну. Як стало відомо, експерти погодили два варіанти вирішення питання закачування природного газу до сховищ України. Йдеться або про надання Україні кредиту з боку консорціуму міжнародних фінансових установ, або про закупівлю європейськими компаніями необхідних обсягів природного газу для подальшого зберігання в українських сховищах.

Всю цю інформацію передають голові Єврокомісії. А у п'яницю пан Баррозу має викласти її на засіданні Європейської Ради.

Газ закачають за гроші європейських газових операторів?

Євросоюз зі свого бюджету виділяти кредити не може, проте це могли б зробити тільки окремі європейські фінансові установи. Так, зокрема, литовський прем’єр-міністр Андрюс Кубілюс перед початком саміту заявив, що Євросоюз не має фондів для подібних позик Україні. Тому сьогодні питання фінансового внеску Європи розглядається тільки у, так би мовити, політичній площині.

І тут Європейська комісія такий політичний сигнал дала. Як стало відомо, виконавчий орган Євросоюзу закликав французькі, британські, німецькі та інші європейські компанії допомогти оплатити російський газ, який потрібно закачати в українські підземні газосховища для забезпечення нормального постачання газу до ЄС в осінньо-зимовий період. За інформацією видання EU Observer, ці компанії могли б отримати право продавати блакитне паливо взимку на спотовому ринку для покриття видатків на придбання і зберігання.

Водночас у Брюсселі хочуть краще підготуватися до можливого перекриття газового вентиля. З огляду на потенційні ризики, пов'язані із постачанням газу з Росії, Жозе Мануель Баррозу має намір запропонувати учасникам саміту надати Комісії повноваження координувати все газопостачання до Євросоюзу. Проект рекомендацій Єврокомісії, який потрапив до рук брюссельських журналістів, також передбачає, що окремі держави ЄС повинні будуть просити дозвіл Єврокомісії перед тим, як зменшувати газопостачання сусіднім державам під час кризи. Подібні випадки були у січні, під час останнього російсько-української газового конфлікту. Наразі невідомо, чи учасники ЄС готові передати Брюсселю такі повноваження.

(Брюссель – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG