Доступність посилання

ТОП новини

Президент Литви Ґрібаускайте буде раціональним політиком – політолог


Даля Ґрібаускайте (травень, 2009 р.)

Рига – Литва, відсвяткувавши нещодавно тисячоліття першої згадки своєї назви в історичних літописах, вступає у друге тисячоліття з першою жінкою-керівником держави. Сьогодні колишній єврокомісар Даля Ґрібаускайте, обрана два місяці тому президентом Литви, склала присягу на вірність Конституції та литовському народу. Політолог Інституту міжнародних відносин Вільнюського університету Альґімантас Янкаускас у розмові з Радіо Свобода зазначив, що Даля Ґрібаскайте буде раціональним президентом, політика якого буде спрямована як на Захід, так і на Схід. Водночас, на його думку, Литві слід очікувати на переміни.

– Я думаю переміни будуть, як у внутрішній, так і в зовнішній політиці. Що стосується внутрішньої, то це – стабілізація фінансової системи та боротьба з економічною кризою. Наш уряд багато робить у цьому напрямку. Однак, я сподіваюсь, що ці кроки будуть більш ефективними після вступу пані Ґрібаускайте на посаду президента. Адже вона економіст, спеціаліст у цій сфері.

– Дані опитування свідчать, що мешканці Литви більш за все довіряють Далі Ґрібаускайте. Чим обумовлений такий кредит довіри, адже вона тільки-но посіла посаду президента?


– Цю довіру можна аргументувати так, що люди бачать у Ґрібаускайте фахівця, який знає сферу фінансів та економіки. Вони сподіваються, що будуть зроблені ефективні, тверді кроки у напрямку вирішення проблеми економічної кризи в Литві.

– Пані Ґрібаускайте називають «залізною леді». Можливо мешканці Литви очікують на вольового керівника із «твердою рукою»?

– Так, це вірно. Є така думка, що вона жорстка, «залізна леді». Але я думаю, що завдяки європейському досвіду пані Ґрібаускайте, якихось жорстких змін не буде. Тому що, це – досвід компромісу. Європейська політика розрахована на політику компромісу. Я думаю, що цей європейський досвід вона і використовуватиме на посаді президента Литви.

– Зараз на порядку денному великої політики «перезавантаження» відносин із Росією. Чи зміняться з приходом до президентського палацу Далі Ґрібаускате литовсько-російські відносини?


– Не думаю, що відразу будуть якість радикальні переміни. Скоріш за все будуть зроблені прагматичні кроки у тій сфері політики відносин, де ми можемо сьогодні вирішувати якісь питання з Росією. Думаю, що пріоритетом будуть зв’язки з Калінінградською областю, економічні питання двосторонніх взаємин і таке інше.

– Литва традиційно входить до кола друзів України. Чи можна очікувати, що так залишиться й надалі?

– Я думаю, що так продовжуватиметься і надалі. Безумовно Україна і Грузія були пріоритетом нашої політики під час президентства Валдаса Адамкуса. Не думаю, що у цьому напрямку відбудуться будь-які зміни.

(Рига – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG