Доступність посилання

ТОП новини

«За продаж – за грати». Чи варто карати тюрмою за продаж підліткам спиртного й цигарок?


«У 16 років українські діти хворіють на цироз печінки, а підліток із цигаркою - вже майже звичне явище для України», - стверджують у Верховній Раді України. Однією з причин цього називають відсутність серйозного покарання за продаж неповнолітнім алкоголю і цигарок. Парламент розгляне законопроект, відповідно до якого за реалізацію неповнолітнім спиртного і курива каратимуть тюрмою. Чи допоможе це у боротьбі з поширенням шкідливих звичок серед неповнолітніх?

Наскільки легко неповнолітній рівнянин може купити пиво і сигарети?

Підліток із пляшкою пива та цигаркою в руці під час масових гулянь в українських містах не дивина. Підтвердження цього – Рівненщина. Тамтешня молодь охоче п’є хмільний напій. Щоправда, днями активісти рівненької громадської організації «Твереза Україна» демонстративно вилили ящик пива… у каналізацію, розповідає місцева кореспондентка Радіо Свобода Валентина Одарченко.
У центрі міста побачити, як підліткові продають пиво – досить складно. А ось у маленьких магазинчиках нерідко побачиш, як молодь, і навіть діти, без проблем купують ці продукти. Підходжу до зовсім юного на вигляд хлопця, який щойно отримав 5 пляшок пива з рук продавця. Він зізнається: «Мені 17 років. У мене сьогодні день народження. Та я його вживаю з років 14, і ще ні разу не був п’яним… Раніше у мене запитували паспорт, а зараз я цілком дорослий на вигляд – не питають зовсім».
Чим далі на околицю, то цікавіші ситуації. Пані Надія розповідає, у її приватному секторі на околиці міста і пиво, і цигарки, і навіть самогон можна купити і з-під поли, і неповнолітнім. «Горілку продають повним ходом. Люди підходять і беруть – часто приватно нею торгують… Буває, що і дітям продають…».

З одного із таких маленьких магазинчиків виходить школяр з пляшкою пива. Зайшовши до магазину, я поцікавилася в продавця, чи запитувала вона у неповнолітнього хлопця паспорт?

У відповідь почула: «Я вважаю, що нічого такого особливого, забороненого не зробила – він цілком дорослий на вигляд. Чому кожна людина завжди повинна носити з собою паспорт?»

Магазини з алкогольно-тютюновими відділами не завжди мають попереджувальні таблички про заборону продажу спиртних напоїв і тютюнових виробів неповнолітнім. Про бабусь, які приватно забезпечують дітей «зеленим» питвом та цигарками, навіть говорити не варто. А тим часом американські медики, які нещодавно обстежували населення у «чорнобильських» поліських районах Рівненщини, констатували: у селах вони бачили… п’яних дітей. Шкода від дитячого алкоголізму набагато більша, ніж від опромінення, констатували вони.

«Підвищення відповідальності дає свій результат»

Підлітковий алкоголізм в Україні став бідою національного масштабу. Кожен другий підліток хоча б раз вживав алкогольні, слабоалкогольні напої або пиво. За рівнем дитячого та підліткового алкоголізму Україна є одним із «лідерів» у світі. Це стверджує ініціатор законопроекту «Про посилення відповідальності за реалізацію неповнолітнім та незаконну реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів», депутат від НУ-НС Володимир Ар’єв. Тому, якщо продавець неодноразово буде впійманий на реалізації неповнолітньому спиртного, він може загриміти за грати на термін від одного до двох років. Голова парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець вважає такі можливі зміни у Кримінальному кодексі актуальними. «Тривалий час нам говорили про те, що підвищення відповідальності за порушення ПДР – метод неефективний, але значно зменшилась кількість дорожньо-транспортних пригод. Підвищення відповідальності, разом з компетентною пропагандистською роз’яснювальною діяльністю, дає свій позитивний результат».

Киянка Олена працює в одному з київських ресторанів. Серед тих, хто до неї звертається за пляшкою, чимало юнаків, яким не виповнилося ще й 16 років. «Ми вимагаємо паспорт. Якщо його немає, не продаємо. Але вони можуть підсилати своїх старших друзів. Був такий випадок, коли дорослий мужчина купив пляшку горілки, яку виніс і віддав школяру, просто тоді я все це випадково побачила. Дуже рідко можна помилитися у віці».

Зухвале порушення норми про заборону продажу спиртного і цигарок підліткам не просто сприяє поширенню шкідливих звичок серед неповнолітніх, а й заважає діям держави із пропагування здорового способу. У цьому переконує Олександр Бовсуновський, фахівець відділу Міністерства сім’ї молоді та спорту України. «Дуже маленькі адміністративні штрафи – від 5 до 10 неоподаткованих мінімумів (від 85 до 175 гривень). За останні 10 років з’явилася маса нових слабоалкогольних напоїв. Але напій з меншим вмістом алкоголю все рівно є алкогольним».

Проблема не в жорстокості покарання…

Щоб зменшити масштаби пиятики серед підлітків, треба перш за все обмежити рекламу алкоголю по телебаченню, вважає правозахисник Дмитро Гройсман. Водночас, на його думку, запроваджувати кримінальну відповідальність за продаж цигарок і алкоголю неповнолітнім – абсурд. «Нині у нас реклама прихована, тобто рекламують не сам продукт, а відомий бренд, і всі розуміють, про що йде мова. Я не думаю, що варто посилювати відповідальність, а тим більше запроваджувати кримінальну. Адже адміністративна відповідальність, яка вже існує, просто не працює. Проблема не в жорстокості покарання, а у його невідворотності. У нас немає органів, які ефективно перевіряють чи переслідують людей, що продають алкоголь та цигарки неповнолітнім».

Лише один із десяти українських підлітків ніколи не куштував спиртного. І тільки кожен третій не закурював. Такими є результати опитування, проведеного цього року Українським інститутом соціальних досліджень імені Яременка за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.

Ви або Ваші неповнолітні знайомі курите, п’єте пиво чи міцні напої? Де і як їх купуєте?
Оксана, школярка: Мої однокласники купують алкогольні енергетичні напої та пиво і в магазинах, і в кіосках. Є випадки, що їм відмовляють, але частіше продають.
Олексій, школяр: Майже скрізь, не питаючи про вік, неповнолітнім продають пиво та цигарки. Багато моїх однокласників курять, тому я знаю.
Юрій, школяр: У нас біля школи є кіоски, в яких продають слабоалкогольні напої та пиво і роблять це не відкрито. Мені розповідали мої знайомі старшокласники, які все це там купують.
Анна, офіціантка: Мені 21 рік, але мені й сьогодні відмовили продати цигарки, бо я дуже молодо виглядаю. Я паспорт із собою не ношу, тому доведеться йти в інший кіоск.
Олеся, студентка: Я бачу постійно, що неповнолітнім продають цигарки та пиво, але жодного разу не бачила, щоб їм відмовили.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG