Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 12:46

Зустріч у Парижі кидає тінь на вибори в Афганістані


Американський спецпосланець в Афганістані Ричард Голбрук та міністр закордонних справ Франції Бернард Кушнір на прес-конференції у Парижі. 2 вересня 2009 р.

Прага – У середу у Франції відбулася зустріч спеціальних представників 27 країн для обговорення ситуації в Афганістані. Серед головних доповідачів – американський спецпосланець в Афганістані Ричард Голбрук. Зрозуміло, що найболючішою темою зустрічі стали президентські та регіональні вибори в Афганістані, де йдеться про численні фальсифікації та можливий другий тур президентських перегонів.

Ричард Голбрук, як спеціальний посол президента США Барака Обами з питань Афганістану, виступив у Парижі перед 26-ма представниками різних держав із баченням нинішньої ситуації в Афганістані. Напередодні Голбрук мав напружену зустріч у Кабулі з президентом Хамідом Карзаєм, який і на цих виборах є одним із головних претендентів на перемогу. Під час зустрічі американський посланець звернув увагу на численні фальсифікації на виборах 20 серпня, особливо з боку прихильників Карзая. Тут Голбрук також наголошував на необхідності другого туру президентських виборів, де, ймовірно, зійшлися б Хамід Карзай та його суперник від опозиції Абдулла Абдулла.

У кінці дня в середу речник Центральної виборчої комісії Афганістану заявив, що підраховано вже понад 60 відсотків бюлетенів і Хамід Карзай набирає понад 47 відсотків голосів виборців, а Абдулла Абдулла – близько 33 відсотків. Для перемоги у першому турі необхідно набрати 50 відсотків плюс один голос.

Після виборів воєнне і політичне напруження в Афганістані значно зросло

Особливо загострилася ситуація в такій ключовій провінції, як Кандагар, де таліби активізували збройні напади. Ціна автомату Калашникова у перебігу виборів, як пише західна преса, зросла в Афганістані вдвічі.

Експерти кажуть, що наростання невпевненості серед афганців і можливі шляхи стабілізації в Афганістані внаслідок цих виборів стали основними темами зустрічі спецпосланців 27 країн світу в Парижі. Регіональний експерт Ахмед Рашід зазначає: «Насамперед, ми маємо дочекатися повних результатів виборів і побачити, хто ж їх виграв. І потім стане видно, чи потрібен другий тур, якщо Карзай не отримає 50 відсотків плюс один голос. Якщо Карзай переміг, то виникає питання про готовність опозиції погодитися з цим. Я вважаю, що тепер є намагання домовитися між головними політичними суперниками і обговорити можливість формування якогось національного уряду. Але я знаю, що Абдулла, Ашраф Ґані і Рамазан Башардост, лідери опозиції, заявили про своє небажання співпрацювати з Карзаєм. Тому ми маємо вже тепер дуже серйозну політичну й конституційну кризу».

Експерт також сумнівається у остаточній домовленості конкуруючих політичних фракцій Афганістану та результативності тиску Заходу на Хаміда Карзая, який все більше віддаляється від американців.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG