Доступність посилання

ТОП новини
24 Травень 2019, Київ 16:28

Туреччина і ЄС: між геостратегією і правами людини


Брюссель – Зволікання у переговорах щодо надання Туреччині членства у співдружності європейських держав непокоять не лише Анкару, а й деяких представників Євросоюзу. Цього тижня залунали звинувачення, адресовані лідерам країн Європи, що вони, мовляв, ведуть із Туреччиною нечесну гру. На думку представників так званої «Незалежної комісії щодо Туреччини», створеної у 2004 році, нині настав час вивести «вступні переговори» між Анкарою та Брюсселем із «зачарованого кола».

До «Незалежної комісії щодо Туреччини» входять дипломати, чільні політики та колишні лідери деяких європейських країн. Вони оголосили, що занепокоєні перепонами, які, на їхню думку, заважають переговорам про членство Туреччини у ЄС. Щойно оприлюднений звіт цієї комісії експертів говорить, що «така поведінка й така політика з боку європейських лідерів явно суперечить всім рішенням та зобов’язанням, що взяв на себе Євросоюз». «Це ставить під сумнів надійність та довіру до ЄС», наголошено у документі.

У результаті, підтримка ідеї євроінтеграції втрачає ґрунт і серед турецького населення, кажуть автори звіту.

На цьому ж наголошує і Анкара. Голова зовнішньополітичного відомства Ахмет Давутоглу два дні тому заявив, що позиції таких країн, як Франція, Німеччина, Австрія та Нідерланди сіють сумніви серед населення Туреччини. А це, у свою чергу, уповільнює просування реформ для досягнення необхідних стандартів, необхідних для набуття членства у Європі.

Кіпр залишається «яблуком розбрату» Брюсселя та Анкари


Проте, європейські установи запевняють турецьких лідерів у тому, що їхнє вступне досьє не забули і воно наразі опрацьовується. Про це неодноразово нагадував єврокомісар з питань розширення Олі Рен. Про це ж говорить і Карл Більдт, міністр закордонних справ Швеції, що нині головує в ЄС.

«Мушу сказати, що ми працюємо над питанням вступу Туреччини до ЄС. І у цьому сенсі дуже важливим є стан мирних переговорів щодо Кіпру. Протягом наступних кількох місяців ці переговори, можливо, стануть єдиною і найважливішою подією у Європі», – зазначив Карл Більдт, натякаючи про наближення консенсусу в питанні об’єднання поділеного на дві частини острова.

Саме острів Кіпр, розділений у 70-х роках військовим вторгненням Туреччини, декілька років тому міцно заблокував процес переговорів щодо надання членства в ЄС. Вчора влада Кіпру знову надіслала листа до Європарламенту із наріканням, що Туреччина й далі не виконує своїх зобов’язань.

З огляду на це, та цілу низку розбіжностей щодо основних громадянських прав і свобод, Туреччину, котра вже півстоліття стукає у двері Європи, найбільше блокують Франція та Німеччина. Їхні лідери, Ніколя Саркозі та Анґела Меркель, щоразу наголошують на тому, що Анкарі замість членства слід надати статус так званого «привілейованого партнерства». Але навіть цього можна досягти, тільки в тому випадку, коли у турецькому суспільстві поважатимуть права жінок, національних меншин та профспілок, додають вони.

Чи вийдуть переговори із «зачарованого кола»?


Недоліки самої Туреччини, що не докладає достатньо зусиль до наближення до ЄС критикують і учасники «Незалежної комісії щодо Туреччини», яку очолює екс-президент Фінляндії, нобелівський лауреат Мартті Ахтісаарі. У нинішньому звіті комісії згадується про відсутність сталого прогресу в реформах, нової конституції, свободи релігійних організацій та поваги до свободи висловлювань.

Критично налаштованим країнам щодо членства Туреччини, протистоять інші держави Євросоюзу. Вони наголошують на вигідному для Європи геостратегічному розташуванні цієї країни, котра знаходиться саме на кордоні між Сходом і Заходом.

Особливої актуальності набула Туреччина протягом останнього часу. Йдеться про період, пов’язаний із перебоями в постачанні російського газу до країн Євросоюзу. Саме через турецьку територію планують прокласти газопровід «Набукко», котрий має відкрити доступ європейським споживачам до альтернативного газу з надр каспійського регіону.

Крім того, вступ до ЄС країни з переважно мусульманським населенням, сприяв би культурному та релігійному розмаїттю Європи, кажуть європейські чиновники, котрі позитивно налаштовані щодо приєднання Туреччини до Євросоюзу.

(Брюссель – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG