Доступність посилання

ТОП новини

Українські підприємці виступають проти уряду і податків наперед


Найлегше у світі вести бізнес у Сінгапурі. Україна продовжує пасти задніх. (На фото позиція України за привабливістю для ведення бізнесу. Інформація з сайту Світового банку: www.doingbusiness.org)

Київ – 40 відсотків малих підприємств України припинили роботу через кризу та неправильну урядову політику, заявляють учасники акції протесту, яка відбулася 16 вересня під стінами Кабміну. Вони вимагають відкликати постанови та законопроекти про попереднє стягнення податків і збільшення пенсійного збору.

Роман, власник невеличкої типографії з Бородянки і молодий батько, розпочав бізнес три роки тому. Відтоді він заплатив до бюджету майже 400 тисяч гривень. Але зазначає, що турботи від влади не відчув ні на 100 гривень. Кілька днів тому Роман згорнув свій бізнес, як він говорить, через кризу та неправильну політику уряду.

«Цього року з’явилися нові вимоги: сплачувати податок на прибуток та інші збори – наперед. Замовлень стало менше, а перевірки контролюючих органів взагалі пішли щодня, – каже власник малого підприємства. – Окрім того, я маю кредит, але погасити його не можу і не маю змоги «перекрити» депозитом, бо його не віддають! Працювати стало взагалі нереально».

Роман не знає, коли знову відкриє свою друкарню, і не уявляє, як годуватиме родину. Тому разом з іншими підприємцями він вийшов під стіни уряду вимагати справедливості.

Представники малого бізнесу авансували бюджет на 12 мільярдів – політик


Загалом під стінами будинку уряду зібралося понад 100 осіб. Вони вимагають скасувати весняні постанови Кабінету Міністрів про попереднє стягнення податку на прибуток та збільшення пенсійного збору, а також відкликати законопроекти, які мають зробити таку схему постійною. Але найцікавіше, що більшість протестувальників не підприємці, а пенсіонери, які, до того ж, пікетують уряд не зі власної ініціативи. Декілька осіб у юрбі, не криючись, записували охочих взяти участь у наступній акції.

Організатор акції, лідер Партії малого та середнього бізнесу Ярослав Місяць переконує, що учасники-пенсіонери – родичі підприємців, які потерпають від змін в оподаткуванні. І називає урядові постанови про них неконституційними.

«Коли людина ще нічого не заробила, за результатами минулого року з неї стягують податок. Така схема вже нелегально діє понад три місяці, і за її допомогою уряд зібрав 12 мільярдів гривень до бюджету, – зазначає Ярослав Місяць. – Наслідки подібної політики – вражають: за останній рік кількість працюючих підприємців в Україні скоротилася на 40 відсотків».

Про податки наперед не йшлося – автор законопроекту

За словами Ярослава Місяця, ситуація стане ще гіршою, коли проголосують законопроект про збільшення та попереднє стягнення податків, який подав до Верховної Ради депутат фракції БЮТ Олег Ляшко.

Проте сам депутат стверджує: «Я зареєстрував законопроект, який передбачає не стягнення податків наперед, а стягнення однієї дванадцятої річного податку щомісяця, це зовсім інше. Але через протести громадськості я його відкликав і підготував законопроект про оподаткування підприємців зовсім іншого змісту».

Також Олег Ляшко вбачає в акціях проти податкових змін не так обурення підприємців, як один із етапів передвиборних баталій.

Перекладати податки на малий бізнес в Україні ризиковано – експерт

Спроби уряду та проурядових депутатів запровадити закони, які збільшать податкові надходження, є цілком закономірними, але за рахунок дрібного бізнесу цього робити не можна, вважає експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Катерина Пількевич.

«Основна причина появи таких постанов та законів – намагання уряду за будь-яку ціну наповнити цьогорічний бюджет. Тим паче, що програма приватизації, яка мала його наповнити, на сьогодні не виконана. Нинішня тенденція до відновлення українського малого бізнесу ще нестійка, тому треба діяти інакше. Створювати більш сприятливе регуляторне поле і шукати інші джерела наповнення бюджету», – стверджує експерт.

Катерина Пількевич відзначає незбалансованість української економіки, у якій надпотужний великий бізнес забезпечує 80% бюджетних надходжень. Для прикладу, у більшості країн Європи левову частку податків дає дуже розвинений малий та середній бізнес. І попри це отримує податкові пільги на час кризи. Що ж до більш слабкого українського приватного сектору, то на думку експерта, податковий прес відкине його розвиток на декілька років назад.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG