Доступність посилання

ТОП новини

«Нафтогаз України» – дефолт-не дефолт... (європейська преса)


Прага – Більшість аналітиків констатує в найвпливовіших європейських газетах, що «Нафтогаз України» не зміг виконати свої зобов’язання з виплати 500 мільйонів доларів боргів по євробондах. Але технічний дефолт компанії так і не був оголошений. Що це, насправді, означає? Експерти схильні до неоднозначних пояснень, але в підсумку не обіцяють легкого існування «Нафтогазу» та Україні вже у найближчі місяці. Тим часом у пресі цитують керівника МЗС Литви, який заявив про помилку ЄС щодо здійснення розслідування причин російсько-грузинської війни, тут також попереджається про небезпеку і для України.

Лондонська «Файненшел Таймз» відзначає, що найбільша українська компанія й оператор транзиту російського газу до Західної Європи опинилася в стані фактичного дефолту, бо не змогла до 1 жовтня виплатити інвесторам 500 мільйонів доларів, хоча «підсолодила це виплатою відсотків по купонах наявних євробондів у розмірі 20 мільйонів доларів». Газета також наголошує, що інвестори кажуть про готовність прийняти це як належне, якщо «Нафтогаз» погодиться на 75-відсоткову реструктуризацію майже 2 мільярдів зовнішнього боргу включно з євробондами й двосторонніми позичками. Разом з тим «Файненшел Таймз» звертає увагу на невдоволення інвесторів щодо перебігу подій довкола реструктуризації, що поставило їх у невигідне становище вони не мають великого вибору, окрім згоди з пропозиціями «Нафтогазу», бо альтернатива полягає лише у затратних та непевних судових позовах щодо неплатника. Разом з тим лондонське видання попереджає, що в результаті можливого відкладення виплат по боргах «Нафтогазу» «вірогідним стає наростання майбутніх суверенних проблем України», бо невідкладною стає реформа газового ринку, включно з підвищенням цін на газ для внутрішніх споживачів та виплатами за російський газ за світовими цінами. «Файненшел Таймз» сумнівається в оперативному розв’язанні цих проблем, бо «на жаль, у січні назрівають президентські вибори».

Російська ж «Нєзавісімая ґазєта» устами представників Партії регіонів дає ще похмуріший прогноз, що, мовляв, «скоро нового удару по «Нафтогазу» завдасть російський «Газпром», який може вимагати від української компанії виконання закладеного в угодах принципу про повну оплату законтрактованих об’ємів газу... як відомо, російський газовий монополіст наполіг на виконанні цього пункту контрактів від своїх західноєвропейських партнерів». Газета також цитує слова лідера Української народної партії та депутата від НУНС Юрія Костенка, котрий вважає, що «Юлія Тимошенко діє в інтересах «Газпрому», щоб забезпечити собі підтримку на президентський виборах», що, на думку Костенка, може мати плачевні наслідки для української ГТС. «Нєзавісімая ґазєта» також цитує українського енергетичного експерта Костянтина Бородіна, котрий прогнозує, окрім найближчого банкрутства «Нафтогазу», також можливе «оголошення дефолту України». Хоча інший український експерт із Центру Разумкова, Василь Юрчишин переконаний, що український уряд ще має резерви для позичок і «питання лише у тому, як вони будуть витрачені».

«Волл Стріт Джорнал» цитує експертів, які вважають, що справа реструктуризації боргів «Нафтогазу «дуже можлива», але це не знімає з порядку денного гострих проблем України, бо вона мусить вирішити «фундаментальну проблему... всебічних реформ «Нафтогазу» та газового ринку, що вимагає припинення практики імпорту блакитного палива з Росії і наступного продажу його на внутрішньому ринку споживачам за набагато нижчими цінами».

Інтернет видання ЄС – «EUobserver» – наводить слова із розмови з міністром закордонних справ Литви Віґуадаса Усакаса, котрий заявив, що «Євросоюз припустився помилки, організувавши розслідування причин війни в Грузії, в той час як Росія заявляє, що розслідування підтвердило її правоту». «Якби міжнародна спільнота втрутилася раніше й надала Грузії перспективи інтеграції, війни можна було б уникнути», – наголошує глава МЗС Литви. Згадане видання також зазначає, що «реакція Росії на звіт ЄС, не виключено, викличе занепокоєння в Україні, Молдові, Естонії й Латвії, де проживають великі групи невдоволених етнічних росіян чи розміщені російські вояки, що стало формальним приводом для початку війни з Грузією».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG