Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 03:09

У Лондоні розпочалися публічні слухання по Іраку


Голова Комітету з розслідування участі у війні в Іраку Джон Чілкот

Прага – Сьогодні в Лондоні розпочалися публічні слухання свідчень свідків в незалежному Комітеті з розслідування участі Великої Британії у війні в Іраку. Комітет заслухає також колишнього Прем’єра Тоні Блера, низку державних чиновників, дипломатів та офіцерів розвідки. На цих публічних слуханнях вже давно наполягають чимало представників громадськості.

Уряд Великої Британії надав Комітетові з розслідування участі у війні в Іраку безпрецедентний доступ до всіх секретних матеріалів. Очікується, що ці слухання протривають кілька місяців, а на початку наступного року Комітет заслухає колишнього прем’єр-міністра Тоні Блера, уряд якого ухвалив у 2003 році рішення про відправку британських військ до Іраку.

Комітет, який складається з п’яти осіб, ставить собі за мету встановити, за яких обставин, і з яких причин у 2003 році було ухвалене рішення про участь армії Великої Британії в іракській війні.

Зокрема, голова Комітету, колишній державний службовець Джон Чілкот заявив: «Ми не є кримінальним судом і не проводимо подібного розслідування. Організація наших слухань відображає ці обставини – тут немає підсудних. Ми не можемо визначати ступінь вини чи непідсудності, це можуть робити лише суди. Але я зобов’язуюсь, що в остаточному звіті ми не будемо утримуватися від критики – як організацій і подій, так і приватних осіб – у тих випадках, коли на це будуть підстави».

Джон Чілкот був змушений заявити так, бо раніше критики звинуватили Тоні Блера у тому, що він ввів в оману громадськість, коли підтримав розпочату США війну в Іраку. Керівник Комітету також попередив, що слухання з двох раундів можуть тривати аж до початку 2011 року, бо отримати точні, справедливі і неупереджені дані буде важко.

Створення Комітету пов’язане з двома більш ранніми розслідуваннями – загадкової смерті британського експерта з озброєнь Дейвіда Келлі, який вважав перебільшеними свідчення щодо наявності іракських запасів хімічної і біологічної зброї та з обставинами запиту одного з членів кабінету Блера у 2004 році, коли ніби-то було зроблено спробу виправдати участь Британії у війні в Іраку.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG