Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 08:58

Ющенко піднімав національну самосвідомість українців, які нині не бачать себе придатком Росії – балтійський експерт


Директор інституту соціальних та політичних досліджень Латвійського університету Нілс Муйжнієкс

Рига – Після Помаранчевої революції відносини Балтійських держав і України розвивалися особливо активно. Однак чи буде цей розвиток таким послідовним при наступному Президентові і хто увійде до кола «друзів України» – це питання на даний момент відкрите, зазначають балтійські експерти, з якими спілкувалося Радіо Свобода.

Директор Інституту соціальних та політичних досліджень Латвійського університету Нілс Муйжнієкс звертає увагу на те, що останнім часом чинного Президента України Віктора Ющенка багато критикують головним чином за те, що він не зміг використати кредит довіри українського народу. Однак, за словами політолога, не слід забувати і позитивні аспекти його правління.

«Плюси наступні: він, хоча і не дуже успішно, але пробував боротися з корупцією. Він намагався, і мені здається, що це вдалося, підняти національну самосвідомість українців, які нині не бачать себе придатком Росії, – наголошує пан Муйжнієкс. – І це важливий фактор для багатьох українців. Він надав імпульсу розвиткові відносин між Україною й Заходом, які довгий час перебували у стагнації, і Україна стала союзником для багатьох західних держав».

Чинний Президент – гарант демократичних виборів

Литовський політик, який стежив за президентськими виборами в Україні як спостерігач від Парламентської асамблеї Ради Європи Егідіюс Варейскіс відзначив, що нинішні президентські вибори були демократичними і вільними, а гарантом цього виступив чинний Президент.

«Ющенко був одним із гарантів демократичних виборів. Нинішнє керівництво країни робило усе можливе, щоб ці вибори були такими, – зазначає спостерігач ПАРЄ. – В Україні є таке бажання – дати народу право вибору, а не вдаватися до будь-яких закулісних і політичних угод. Хоча в Україні багато є різних піар-акцій».

Литовський і латвійський експерти вважають, що саме період президентства Віктора Ющенка відзначився активізацією дружніх відносин між Україною та країнами Балтії.

«Помаранчева революція якось нас об’єднала, і ми згадали багато забутого минулого про нашу історію, про нашу співпрацю. Так що я приєднуюсь до такої думки, що цей минулий період, так, уже минулий, був дійсно для нас добрим», – зауважує Егідіюс Варейскіс.

Литовський політик не впевнений, чи будуть ці відносини розвиватися на такому ж рівні і при наступному Президенті України.

«Литва хоче бути активною в регіональній політиці, – каже він. – Однак Литва досить невелика країна, вона ніколи не зможе диктувати будь-які умови, тільки давати поради. А чи потрібна буде Литва нинішнім кандидатам – це залежить не тільки від нас, але й від різних обставин. Подивимося».

«Тимошенко – кращий кандидат»


Коментуючи шанси кандидатів на перемогу у другому турі президентських виборів в Україні, латвійський політолог Нілс Муйжнієкс зазначив, що, на його думку, кращим варіантом була б кандидатура Юлії Тимошенко.

«Віктор Янукович викликає негативне враження у західних друзів України. Тимошенко також не без проблем. Звичайна людина не бачить особливих відмінностей між Януковичем та Тимошенко, – говорить політолог. – Обидва дали зрозуміти, що виступають за прагматичні відносини з Росією і не підтримують членство України в НАТО. Однак Тимошенко була союзником Віктора Ющенка за часів Помаранчевої революції. Я думаю, що для тих, хто хоче бачити Україну західною державою, кращим кандидатом буде Юлія Тимошенко».

Нілс Муйжнієкс та Егідіюс Варейскіс зазначили, що за бажання України й надалі інтегруватися в європейські структури, Балтійські держави надаватимуть необхідну допомогу. Головне, щоб Україна мала загальну стратегічну мету, а не стратегії різних політичних сил.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG