Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 18:37

Програма економічного і соціального розвитку на 2010 рік. Яка вона?


Гості: парламентарі Ігор Єресько (БЮТ) і Олексій Плотніков (Партія регіонів)

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Інна Кузнецова: Сьогодні ВРУ ухвалила у першому читанні Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік.

За ухвалення цього документа проголосувало 242 народних депутати. Підтримали цю програму 171 депутат від фракції Партії регіонів, 10 від БЮТ, 13 від НУНС, 25 від КПУ, 19 від Блоку Литвина та 4 позафракційні.

Панове, чи читали ви цю програму? Оскільки сьогодні перший віце-прем’єр Клюєв, який її представляв, поскаржився на те, що не захотіли депутати почитати її за ніч, бо не так багато 177 сторінок.

Пан Єресько киває головою, що прочитав.

А Ви, пане Плотніков?


Олексій Плотніков: Безперечно, я її читаю. З учорашнього дня, коли отримав цю програму, я дуже ретельно з нею ознайомився. Сьогодні я виступав від фракції на підтримку саме цієї програми. Тобто, безперечно я абсолютно знайомий з цією програмою.

-Пане Плотніков, як би Ви охарактеризували її переваги?

Олексій Плотніков:
Це, по-перше, програма антикризова. Це програма, яка дає оцінку тому, що відбувалося в 2009 році. Вона дає перші кроки щодо подолання кризи і пріоритети діяльності уряду. Тобто, це те, що зараз потрібно країні.

Крім того, тут є досить така відчутна перевага. Ця програма орієнтована на те, що цей уряд її буде виконувати, цей уряд буде про неї звітувати. Тобто, тут вже немає в нас якихось передвиборчих речей, які б казали, що незрозуміло який уряд, коли саме і все таке. Це уряд, який буде цю програму виконувати.

-Пане Єресько, від Вас недоліки програми.

Ігор Єресько:
Чому зразу недоліки?

Насамперед головний недолік цієї програми полягає в її старезній економічній базі. На жаль, вона побудована в гірших традиціях радянщини, планового господарства.

Вона не задовольняє мене як економіста, нашу фракцію, тому що немає відповідей на ті питання, які ставить суспільство, які в свій час ставила і Партія регіонів, коли була в опозиції. Наприклад, коли буде виконана соціалка, коли будуть виконані інші речі, де взяти кошти на наповнення бюджету?

Всі вони стандартні, ці речі. І зводяться до того, що треба кошти. Треба кошти. І все. А програма передбачає не тільки кошти, а й виконання цієї програми. А як вони її виконувати будуть? Я не знаю.

-Пане Плотніков, чи маєте Ви рецепти і механізми виконання цієї програми?

Олексій Плотніков:
Безперечно. Але знову ж таки, я підкреслюю, що ця програма йде попереду бюджету. Тобто, вона визначає орієнтири держави, вона визначає цілі, але вже механізми досягнення цих цілей визначатиме Державний бюджет України.

Я сподіваюся, що коли ця програма буде йти у другому читанні, а це буде у вівторок 27 квітня, то в той самий день в першому читанні піде бюджет, де будуть включені вже конкретні і механізми, і джерела фінансування, і напрямки використання дохідної частини бюджету.

Тобто, в поєднанні Програма соціально-економічного розвитку і Державний бюджет України на відповідний рік – це і будуть саме ті два документа, від яких залежатиме розвиток країни на цей рік.

-Вчора з’явилася інформація про те, що бюджет має бути прийнятий до 1 травня, і про те, що він має бути прийнятий без статейного обговорення.

Я не економіст, а журналіст, то я ще не чула, щоби бюджет ухвалювався без статейного розгляду.

Ви зараз сказали, що буде розгляд у першому читанні. Але коли встигнете?

Олексій Плотніков:
Я думаю, що й на Вашому журналістському досвіді Ви й не бачили, щоби бюджет на поточний рік приймали в кінці квітня. Все ж таки його приймають в нормальних умовах напередодні, тобто в грудні….

-Погоджуюся.

Олексій Плотніков:
27 квітня відбудеться перше читання бюджету, а 29 чи 30 буде вже друге читання бюджету.
З цієї точки зору, стовпчик вже йде у край ненормальних умовах, він йде поза всіма бюджетними кодексами і іншими традиціями. То скоріш за все, наприклад, у вівторок, 27 квітня, відбудеться перше читання бюджету, а 29 чи 30, тобто в четвер чи в п’ятницю, буде вже друге читання бюджету.

Тобто, скоріше за все буде він йти за такою схемою.

Ігор Єресько: Я можу лише сказати, що той поспіх, який демонструє коаліція при прийняті і бюджету, і програми, не дозволяє глибоко проаналізувати, знайти якісь серйозні помилки, які зразу ж, зрозуміло, видно. Цей поспіх викликаний, мабуть, не підготовкою Партії регіонів до прийняття таких документів.

Коли вони йшли до влади, то вони заявляли: в нас є програма, в нас є свій бюджет. А тепер я бачу, що ця програма сформована на основі попередніх, якихось старих уявлень про планову економіку, а по-друге, багато матеріалів взято з нашої Програми соціально-економічного розвитку, яку ми розглядали ще в 2009 році, тоді, коли це було передбачено термінами.

-Але сьогодні Володимир Литвин сказав, що уряд Юлії Тимошенко не подавав проект Програми соціально-економічного розвитку України на 2010 рік, а подавав лише програму діяльності уряду.

Ігор Єресько:
Але програму він подавав і бюджет подавав.

Ну, тут спірне питання. Ми подавали бюджет, бюджет був в стінах ВРУ. Потім незрозумілі для мене речі були. Якісь юридично-підковані люди, які сказали, що його немає у стінах ВРУ. То інше питання. Але своєчасно були подані всі ці документи.

-Я візьму один з розділів програми чи проекту програми, оскільки вона ухвалена лише в першому читанні. Він найбільш болючий для громадян. Це питання житлової політики. Тут дуже добре виписані основні проблеми, для кожного громадянина добре відомі.

Є основні завдання. Це створення умов для будівництва або придбання житла для громадян, розвиток державного регулювання діяльності природних монополій, створення розвинутого конкурентного середовища.

І далі йдуть цілі та очікувані результати. От будівництво доступного житла. Зрозуміло. Але за рахунок чого? Або скорочення строків перебування громадян на квартирному обліку.

Пане Плотніков, за рахунок чого це все буде робитися?

Олексій Плотніков:
Це буде робитися за рахунок виділення відповідних коштів з бюджету. Скорочення термінів перебування громадян в черзі – це буде робитися за рахунок того, що буде більш інтенсивно будуватися доступне житло.

Я вже казав з самого початку, що програма визначає цілі, а не визначає механізми. Механізми будуть прописані в Державному бюджеті України. І враховуючи позиції бюджету, де буде фінансування в тому числі і на доступне житло, ми можемо досягти цю мету, цю ціль, і ми можемо подивитися на механізми досягнення цієї цілі.

Ігор Єресько:
Дірка в бюджеті за квітень місяць 12 мільярдів гривень. В нас в принципі зараз вистачає коштів в бюджеті тільки на фінансування «Євро-2012».
Треба зазначити, що Ви чітко визначили, хоча й нейтрально визначили основний недолік цієї програми. Буде, буде, буде… За рахунок чого? Неясно. За рахунок чого доступне житло, якщо дірка в бюджеті за квітень місяць 12 мільярдів гривень.

В нас в принципі зараз вистачає коштів в бюджеті тільки на фінансування «Євро-2012». Так що, шановні громадяни, ви не розраховуйте на те, що держава буде вам будувати житло, соціальне житло. Не буде цього. Коштів немає. І немає механізмів, де їх дістати. Хоча в принципі ми знаємо.

-А минулого року були кошти?

Ігор Єресько:
Минулого року кошти знайшли, і це соціальне житло будувалося. Будувалося, відкривали і давали квартири, давали ключі.

-То, можливо, й цього знайдуть?

Ігор Єресько:
Якщо знайдуть, то честь їм і хвала. Але я не бачу там таких видатних фахівців, крім Олексія Віталійовича, щоб це зробити.

-Олексію Віталійовичу, знайдете?

Олексій Плотніков
: Безперечно знайдемо.

Тут взагалі немає логіки у словах мого колеги, що ми минулого року знайшли кошти, а цього не знайдуть. Чому не знайдуть? Знайдемо кошти. Буде прийнятий бюджет, в бюджеті буде прописано, за рахунок чого це фінансується.

Тобто, це абсолютно нормальне явище.

-Мені важко говорити, бо я не бачила цього проекту Державного бюджету України на відміну від цієї програми. Я не знаю, чи бачили ви проект бюджету. Але за рахунок чого в цьому державному бюджеті будуть прописані ці кошти?

Олексій Плотніков:
За рахунок дохідної частини бюджету. Бюджет формується, дохідно-витратна частина. У нас немає такого джерела, що…

-Я розумію, але це, як з підручника: «За рахунок дохідної частини». Це студенти…

Олексій Плотніков:
Я припускаю, що Ви не вчили такого курсу, як «Державний бюджет» в економічному вузі. У нас немає жорсткої цільової прив’язки, що доходи від податку чи від акцизу на пиво йдуть на фінансування житла. Такого немає в Україні.

В Україні все виділяється рядком у витратній частині бюджету, тут немає прив’язки, звідки доходи і куди направляються…

(Скорочена версія. Повну версію «Вашої Свободи» слухайте в аудіозапису)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG