Доступність посилання

ТОП новини
18 Червень 2019, Київ 08:08

У пошуках альтернативи російському газові


Київ – Україна повинна шукати альтернативні джерела видобутку природного газу, наголошують експерти. Видобуток сланцевого газу міг би знизити рівень енергетичної залежності України.

За приблизними оцінками науковців, Європа має близько 16 трильйонів кубічних метрів запасів сланцевого газу. Із них більше від половини запасів розташовані на території України. Добувати сланцевий газ можна на території Львівсько-Волинського басейну та в центральній Україні.

Більшість експертів скептично ставиться до перспектив повного переходу на споживання сланцевого газу, оскільки ця технологія вимагає значних фінансових витрат, та й запаси сланцевого газу поки що належно не досліджені.

За розрахунками вченого секретаря Інституту газу НАН України Бориса Ільєнка, налагодити масштабний видобуток сланцевого газу в Україні можна десь за 7–8 років. Крім того, цей процес потребує значних ресурсних затрат. Так, собівартість видобутку тисячі кубометрів сланцевого газу становитиме спочатку 150–200 доларів, а потім – у промислових масштабах – може становити близько 80 доларів.

Та, як свідчить досвід Сполучених Штатів, альтернативні джерела енергоресурсів, і значною мірою сланцевий газ, можуть дозволити повністю відмовились від експорту газу. Саме видобуток сланцевого газу дозволив США у 2009 році випередити Росію за показниками видобутку природного газу.

Уряд не зацікавлений у нових технологіях?

Голова правління громадської організації «Альянс «Нова енергія України» Валерій Боровик каже, що низку компаній вже зацікавила перспектива видобутку сланцевого газу в Україні. До прикладу, французька компанія Total за співробітництва з польськими партнерами всерйоз розглядає перспективи видобутку сланцевого газу в Україні.

«Якщо є приватні компанії, якщо у них є кошти на це, якщо у них є відповідні технології, потрібно дати їм можливість працювати», – переконаний представник Альянсу «Нова енергія України».

На думку Валерія Боровика, ці компанії обрали неправильну стратегію власного розвитку в Україні, звернувшись відразу до органів центральної влади.

«Хто очолює нафтогазовий блок уряду, нафтогазовий блок нової влади? Фактично, це лобісти російського газу, які, замість того, щоб зменшувати споживання природного газу в Україні, підписали додаток, яким Україна ще більше зобов’язується закуповувати російський газ. Не відомо тільки, куди він буде йти. Я думаю, що на сьогоднішній день сприяння цим технологіям не буде, тому що у них є зобов’язання взяти багато газу і заплатити за нього великі гроші», – обурюється експерт.

«Росія мала б нам віддати найкращу ціну в Європі» – екс-голова «Нафтогазу»

Експерт заявляє, що Україна опинилася в тій самій ситуації, що і Білорусь: Росія не знизила ціну на газ, а лише зняла експортне мито на газ. Базова ціна на газ лишилася на тому ж рівні, і вона може змінюватись.

Чи справедливою є така ситуація, пояснює екс-голова «Нафтогазу» Олексій Івченко: «Безумовно – НІ! Бо головне є ринок, головне – куди продати! Ми – найбільший імпортер російського газу, за рахунок чого живе на дві третини бюджет «Газпрому» і на відсотків 15, якщо не 20, живе весь російський бюджет. Щоб триматись за такого споживача як Україна, Росія мала б нам віддати найкращу ціну в Європі».

На думку експертів, Росія не може дозволити собі втратити такого імпортера газу, як Україна, тому всіляко перешкоджатиме реалізації проектів видобутку альтернативних енергоносіїв в Україні. Голова правління Альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик зауважує: «Газпром якщо і буде в це інвестувати, то тільки для того, щоб заморозити. Цього потрібно уникати».

За словами Олексія Івченка, жоден уряд за весь час незалежності України не приділяв достатньої уваги енергетичній безпеці держави, «бо якби ми приділяли цьому увагу, то на сьогоднішній день ми б точно відмовились від імпорту російського газу, а, можливо, і газу взагалі».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG