Доступність посилання

ТОП новини

Крим вшанував пам'ять жертв депортації


Масовий жалобний мітинг на центральній площі Сімферополя, 18 травня 2010 року

Сімферополь – 18 травня в Криму відзначали 66 річницю депортації кримськотатарського народу в райони Сибіру, Уралу і Центральної Азії. У травні 1944 року упродовж 3-х днів за наказом радянського диктатора Сталіна бійці Червоної Армії і військ НКВД вивезли з півострова близько 200 тисяч кримських татар, переважно жінок, дітей і літніх людей. Згодом із фронтів у місця вислання були відправлені ще кілька десятків тисяч радянських офіцерів і солдатів кримськотатарської національності. Від 1993 року в Криму 18 травня офіційно відзначають День пам'яті жертв депортації. З цієї нагоди сьогодні у Сімферополі на центральному майдані міста пройшов масовий жалобний мітинг.

Він пройшов без ексцесів і зібрав, за різними даними, від 10 до 20 тисяч осіб. Традиційно мітинг розпочався мусульманською молитвою за упокій душ загиблих у депортації. Звучали слова співчуття і вшанування загиблих.

За багатьма джерелами, кримськотатарський народ у перші роки депортації втратив майже половину своєї чисельності.

Світ має допомогти Україні?

Втім, традиційно звучали і політичні речі. Зокрема, лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв засудив спроби реабілітувати Сталіна і реанімувати сталінізм. За його словами, сталіністи нині є і в українському уряді. Лідер Меджлісу згадав міністрів освіти і внутрішніх справ України, які публічно виправдовували депортацію і зневажливо відгукувалися про кримських татар.

Мустафа Джемілєв також різко негативно висловився щодо подовження базування в Криму російського флоту без узгодження цього питання з корінним народом півострова. Разом з тим він зазначив, що під тиском європейських структур українська влада демонструє готовність вирішувати проблеми кримських татар.

В ухваленій на мітингу резолюції – заклик до залучення до розв'язання кримськотатарського народу міжнародних організацій. «Ми, учасники всекримського жалобного мітингу, закликаємо делегатів Курултаю кримськотатарського народу, Всесвітнього конгресу кримських татар і Меджліс кримськотатарського народу вжити всі необхідні заходи для підготовки і проведення міжнародного форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні», – сказано в резолюції.

Влада демонструвала готовність до діалогу

Чи не вперше на всекримському жалобному мітингу були присутні і виступили всі три перші особи автономії – спікер місцевого парламенту Володимир Константинов, прем'єр-міністр автономії Василь Джарти і представник Президента України в Криму Сергій Куницин. Втім, із них лише прем'єр назвав винних у депортації – Сталіна і «злочинний режим».

Василь Джарти від імені Президента Януковича також пообіцяв увагу влади до проблем кримських татар і водночас заявив, що вважає їх частиною українського народу.

«Всі народи, які живуть в Україні і, зокрема, в Криму, – це українці. І ми зобов'язані турбуватися про жителів України, створювати їм комфортні умови для того, щоб кримчани не виживали, а жили. Щоб кожна людина відчувала турботу держави», – сказав прем'єр-міністр Криму Василь Джарти.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG