Доступність посилання

ТОП новини

Радянське майно: Росії чи порівну?


Київ – Україна виступає за розподіл майна колишнього СРСР між усіма країнами, що входили до його складу, і не погодиться на «нульовий варіант», за яким воно повністю перейде Росії. Про це заявив український Президент Віктор Янукович. Позиція Росії залишається незмінною: власність Радянського Союзу має стати російською. Між тим, на думку експертів, питання розподілу радянського майна є надзвичайно складним, і вирішать його ще не скоро.

Питання щодо розподілу майна колишнього СРСР викликає дискусії впродовж багатьох років. Під час останнього візиту Дмитра Медведєва до Києва керуючий справами російського президента Володимир Кожин в інтерв’ю радіостанції «Эхо Москвы» заявив, що позиція Москви щодо цього залишається незмінною.

«Росія взяла на себе всі борги союзних республік і виплатила їх повністю. При цьому, уся закордонна власність теж мала перейти Росії», – заявляв Володимир Кожин.
Керуючий справами російського президента наголосив, що це питання з Україною має бути вирішене в комплексі з низкою інших питань.
Під час київського візиту Дмитра Медведєва тема розподілу майна СРСР не порушувалася, запевняє український Президент. При цьому Віктор Янукович наголошує, що українська сторона не погодиться на так званий «нульовий варіант», тобто не відмовиться від майна колишнього Радянського Союзу на користь Росії.

«Ми ніколи не визнаємо цього. Ми вважаємо, що це майно потрібно розділити між країнами колишнього СРСР. А як це зробити? Механізму поки що немає», – зазначив Президент Янукович в інтерв’ю трьом українським телеканалам.

Росія отримала більше

У ході останніх українсько-російських домовленостей Москва отримала головне, а саме: продовження базування Чорноморського флоту у Криму, зазначає Радіо Свобода лідер Демократичного союзу Росії Валерія Новодворська. Відтак, у питанні розподілу майна СРСР російська сторона може піти на незначні поступки Україні, каже Новодворська.

«Росія кине своєму сатрапу Януковичу якийсь шматок власності, помириться на якихось будівлях. Тому що вона отримала головне – військову базу у Севастополі. Причому з невизначеним терміном дії, у надії, що це буде продовжуватися із віку у вік», – говорить Новодворська.

Розподіл майна триватиме

Питання щодо розподілу власності СРСР триватиме ще дуже довго, вважає надзвичайний та повноважний посол Олександр Чалий. Україна має права на певну частку майна Радянського Союзу, проте це питання у двосторонніх відносинах із Росією залишається неврегульованим, наголошує дипломат.

«Існує певна угода. Вона не ратифікована українським парламентом. Для того, щоб ця угода, якби вона була ратифікована, набула чинності, існує спеціальна додаткова угода, яка передбачає передачу Україні 36 об’єктів закордонної дипломатичної власності колишнього СРСР українським дипломатам. Досі перелік цих 36 об’єктів невизначений. Останнім досягненням було визначення 10-12 потенційних об’єктів», – розповідає український дипломат.

На сьогодні Україна лишалася єдиною з колишніх радянських республік, хто не врегулював з Росією питання розподілу майна СРСР. Відтак, зазначає Олександр Чалий, Росія наполягатиме на якнайшвидшому вирішенні цього питання. Адже наразі за Києвом залишаються юридичні права, і у будь-який час він може вимагати їх реалізації.

Останньою країною, яка врегулювала з Росією питання розподілу майна СРСР, була Грузія. Це сталося у 2002 році, під час фінансової кризи в цій країні. Тоді, в обмін на певну економічну та фінансову підтримку, Тбілісі підписав з Москвою «нульовий варіант».
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG