«Якщо Ізраїль погодиться на створення міжнародної комісії з розслідування та проявить бажання відповісти на запитання, які задасть ця комісія, наші стосунки розвиватимуться позитивно. Якщо ж він продовжить уникати цього, то про нормалізацію турецько-ізраїльських стосунків не може бути і мови», – зазначив турецький міністр.
До вимоги Туреччини долучився Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун, який запропонував створення багатонаціональної комісії, яку б очолив нейтральний політик. Проте Ізраїль відкидає ідею міжнародної комісії. Посол Ізраїлю в США Міхаель Орен заявив, що як демократична країна Ізраїль може самостійно розслідувати власні справи. При цьому Орен натякнув на те, що Ізраїль може виявити певну гнучкість у питанні складу комісії, коли він сказав, що Ізраїль обговорює це питання з Вашингтоном.
«Квартет» шукає компроміс
Шляхи вирішення інциденту буде шукати і «Близькосхідний квартет» на своєму сьогоднішньому засіданні.
Говорячи від імені Британії та Євросоюзу, що є одним із учасників «квартету», британський міністр закордонних справ Вільям Гейґ зауважив: «Ми вважаємо, що дуже важливо, щоб відбулося швидке, безстороннє, прозоре та гідне довіри розслідування подій минулого понеділка з флотилією, що прямувала до Гази. Тому ми вважаємо, що мінімально в комісії повинна бути міжнародна участь».
Метою розслідування було б з’ясування послідовності подій, які призвели до загибелі дев’яти учасників флотилії, що намагалася прорватися до берегів Смуги Гази. Організатори флотилії стверджують, що ізраїльські солдати почати стріляти вже тоді, коли висаджувалися на кораблі. Натомість ізраїльська сторона запевняє, що спецназ відстрілювався, коли на нього напали люди, озброєні металевими кийками.