Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 12:11

Вибори у Словаччині: переможець, імовірно, програє


Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо

Прага – У Словаччині відбулись парламентські вибори, які виграла проліва партія «Смер» («Напрям») нинішнього прем’єра Роберта Фіца. Набравши 35 відсотків голосів, соціально-демократичний «Смер» вийшов на перше місце, однак залишився єдиною пролівою політичною силою, яка увійшла до Народної ради – найвищого законодавчого органу Словаччини. Однозначну перемогу у парламентських виборах здобули чотири правоцентристські політичні партії, для яких після тривалої перерви відкривається шанс сформувати уряд.

Чехи і словаки знову йдуть разом – таку думку можна почути цими днями у Празі. Так само, як кілька тижнів тому в Чехії, у Словаччині більшість на парламентських виборах здобули праві й правоцентристські політичні сили. До парламенту пройшли чотири проправі політичні партії, які разом зайняли більшість – 79 зі 150 місць у Народній раді. Таким чином, залишився в меншості «Смер» – Соціальна демократія, лівоорієнтована партія словацького прем’єра Роберта Фіца, – попри те, що вона має найбільше місць: 62.

До словацького парламенту увійшли також партія з довгою назвою Словацький демократичний і християнський союз – Демократична партія з дедалі популярнішим лідером Іветою Радичовою, яка за кількістю голосів зайняла друге місце у виборах, а також дві нові партії – «Свобода і Солідарність» та партія «Міст», яка представлятиме в Народній раді інтереси угорської меншини, – та Християнсько-демократичний рух. Остання, шоста сила в новому парламенті – ультранаціоналістична Словацька національна партія.

Вибори показали, що словаки розуміють небезпеку «грецького шляху», який веде до банкрутства країни: краще тимчасово скоротити витрати і жити скромніше, аніж підвищувати рівень соціальних виплат, як обіцяли ліві, а за півроку-рік зазнати краху. На думку аналітиків, саме партія Івети Радичової має реальний шанс сформувати уряд.

На подібності процесів у Чехії й Словаччині наголосив аналітик популярного празького тижневика «Týden» Франтишек Шулц. Він вважає, що новий уряд Словаччини формуватимуть центристсько-праві партії, конкретно партія Івети Радичової.

«Це дуже нагадує нашу, чеську модель. В цілому у цих виборах в обох країнах до певної міри домінували економічні питання. По друге, виборчі кампанії були певною мірою особистісні. У Чехії йшлося про неприйняття соціально-демократичного лідера Ïржі Пароубека, у Словаччині – про неприйняття прем’єра Роберта Фіца. І хоч я був би обережний в оцінках, та певний сигнал руху вправо у виборах є», – каже аналітик.

Хто сформує уряд Словаччини

Сьогодні президент Словаччини Іван Ґашпарович доручив переможцеві виборів, голові партії «Смер» Роберту Фіцові до наступної середи сформувати уряд. Праві вже заявили, що не ввійдуть до коаліції зі «Смером».

Без підтримки свого єдиного вірного союзника – лівих із «Руху за демократичну Словаччину», який провалився на виборах і до парламенту не пройшов узагалі, Фіцові, найімовірніше, не вдасться сформувати уряд. Відтак карти опиняться в руках правих.

Аналітики ж говорять про те, що словаки, вслід за чехами, заявили, що хочуть змін; про підвищення політичної культури словаків, яке призвело до більшої вимогливості виборців до політичних програм і політичних лідерів; про неприйняття популізму, брехні й пустих гасел.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG