Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 19:15

За лаштунками Ватикану


Площа Святого Петра

Рим – Ватикан – найменша самостійна держава у світі як за розмірами, так і за кількістю своїх мешканців. Єдина держава у світі, чия територія і все культурне надбання занесені до світової спадщини ЮНЕСКО. Серцем міста-держави вважається знаменита площа Святого Петра з однойменним собором, де щодня буває 25-40 тисяч людей. Але на території папської резиденції є чимало потаємних куточків, куди щоденним відвідувачам потрапити нелегко, а подекуди і зовсім неможливо.

Дивовижні відчуття охоплюють, коли проходиш досконало доглянутими алеями і чуєш мелодійне дзюрчання водограїв в оточенні мармурових статуй. Думаєш: ось так кожного дня після обіду за сприятливої погоди сюди, у Ватиканські сади, приходить на прогулянку сам Папа Римський. Емоції ще сильніші, якщо уявити собі, а скільки понтифіків тут шукали спокою для роздумів, починаючи із 1279 року.

Саме тоді Папа Ніколо III вирішив перенести папську резиденцію на Ватиканські схили. У нових стінах понтифік розпорядився розбити сад і город. З часом зелені володіння розширювалися. Окрім екзотичних рослин та вікових дерев, у садах є будинки, вежі, оглядові майданчики, античні статуї і водограї. Ці архітектурні форми аж ніяк не спотворюють ландшафтного дизайну, а навпаки, доповнюють ідилію райського куточку.

Звідси відкривається незвичайний вид на купол собору Святого Петра, котрий із однойменної площі бачиться зовсім іншим. Місто-держава Ватикан займає площу 44 гектари. Так ось на більшій частині цієї території розкинулися сади. Тут можна побувати, завчасно замовивши екскурсію у музеях Ватикану.

Де відроджується мозаїка

Сади Ватикану
Інше місце у папській державі, яке рідше доступне для пересічних відвідувачів, це студія реставрації мозаїки. Вона була заснована у XVI столітті.

«Наш реставраційний цех складається з 13 осіб, – розповідає художник-реставратор Паоло Ді Буоно. – Ми займаємося оновленням мозаїк собору Святого Петра. Мозаїчні зображення у храмі займають площу 10 тисяч квадратних метрів. Також ми маємо честь виготовляти мистецькі твори, які Папа Римський дарує під час своїх подорожей».

Ці фахівці працюють ще на замовлення і виготовляють не тільки твори сакрального, а й сучасного мистецтва. Якщо якийсь турист потрапить до майстерні і вподобає собі оригінальну мозаїку, то може навіть її купити.

В архівах собору

Купол собору Святого Петра зблизька
Історичний архів базиліки Святого Петра – це той ексклюзивний куточок, який зовсім закритий для публіки. Від 1506 року, коли почалася тотальна реконструкція храму, тут зберігається вся історія спорудження і діяльності найбільшого християнського собору.

Хранителька архіву Сімона Турріціані зазначає: «У цьому архіві зберігаємо усі документи, звіти і кошториси стосовно будівництва базиліки. Є навіть листи до кардиналів із проханням заплатити за роботу або ж дати милостиню. Наприклад, робітник, який працював над зведенням балдахіна Берніні у центрі собору, помирав, а його родині потрібна була фінансова підтримка. У таких випадках до кардиналів зверталися за грошима».

Хоча Ватикан і найменша держава світу, та за наявністю таємниць і скарбів, очевидно, заслуговує на першість. Тож, зрозуміло, що закритими архівами, реставраційними майстернями потаємні місця Апостольської столиці не обмежуються.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG