Доступність посилання

ТОП новини

В Україні зростуть тарифи на комунальні послуги


Київ – Зростання цін почнеться з Києва вже цього літа. Причиною такого рішення київська влада називає борги столиці перед Київенерго та Київводоканалом. Зростання на компослуги планується на 12-14%, а гаряча вода й тепло може подорожчати на 30-40%. Прем’єр-міністр Микола Азаров заявляє, що тарифи на житлово-комунальнi послуги мають бути пiдвищенi по всій Україні, бо вони не вiдповiдають їхній собiвартостi.

Заступник голови Київської міської державної адміністрації Анатолій Голубченко ще нещодавно запевняв: тарифи на комунальні послуги у столиці підвищувати не будуть. А за численні борги Київ буде розраховуватися векселями Кабміну.

Водночас новопризначений перший заступник мера столиці Олександр Попов спростував заяву свого колеги, мовляв, тарифи підвищуватимуть, бо потрібно віддавати борги Київенерго та Київодоканалові. А це 8 мільярдів гривень – практично половина міського бюджету Києва.

Громадські організації виступають проти підвищення тарифів. Вони вимагають, щоб київська міська адміністрація обґрунтувала тарифи.

Тарифи є непрозорими навіть для КМДА

Віталій Яковенко, лідер Всеукраїнського громадського руху «Комунальний фронт», говорить, що нині не зрозуміло, за що і кому платять кияни. Він пропонує повну калькуляцію тарифів винести на відкриті громадські слухання.

Громадський активіст іще 2 тижні тому звернувся з листом до КМДА з вимогою обґрунтувати тарифи. Але поки що «Комунальний фронт» відповіді від чиновників не отримав.

Заступник мера Анатолій Голубченко листа ще не читав, але погоджується, що тарифи є непрозорими. Та з походженням цих цифр, вважає чиновник, повинна розібратися Національна комісія з регулювання ринку комунальних послуг, законопроект про створення якої вже розробило Міністерство житлово-комунального господарства.

«Наприклад, мені теж багато незрозуміло, як на моркву складається ціна на ринку. От не зрозуміла, не прозора ця ціна і все, – говорить Анатолій Голубченко. – І на картоплю непрозора ціна. Зараз у державі утворюється єдиний орган, от коли він утвориться і коли вони визначить тарифи, от тоді ми побачимо, чи вони знизяться, чи підвищаться».

Тарифи не підвищують, просто повертають минулорічні

Заступник мера запевнив, що тарифи не підвищуються, а просто починають діяти ціни 2009 року. З 1 січня по 1 червня діяв меморандум, згідно з яким тарифи на комунальні послуги були знижені. Тепер Київ поступово повертається до попередніх тарифів. Наскільки вони обґрунтовані, на думку Анатолія Голубченка, має розібратися ще не створений в Україні орган.

Віце-президент з економічних питань Асоціації житлово-комунальних підприємств Віктор Вигівський говорить, що наразі сектор ЖКГ в Україні монополізований, а монополісти можуть вимагати будь-яку ціну. Тож, на думку Віктора Вигівського, у таких послугах, як водопостачання та теплопостачання, досить важко створити ринок.

В Україні фактично немає ринку таких послуг. «Підприємства, які зараз працюють на цьому ринку, просто не мають альтернативи щодо надання цих послуг», – наголошує Віктор Вигівський.

Експерти вважають, що Київ стає полігоном для комунального «експерименту» Партії регіонів, а також новим полем битви за крісло мера. Віталій Яковенко, лідер «Комунального фронту», вважає Олександра Попова, нового заступника голови КМДА, креатурою Партії регіонів, яку вони готують у мери міста. «Попов буде працювати методом кнута і пряника», – наголошує Віталій Яковенко.

Києву виділили 3 мільярди 175 мільйонів гривень на інфраструктурні проекти бюджету. За ці гроші планують добудувати метро на Теремки, реконструювати Московську площу, побудувати Подольскій міст на Троєщину та інше.

На думку експерта, це все пряники, а батогом стане справді значне підвищення тарифів. І вже до кінця року тарифи збільшаться у два з половиною рази по всій Україні.
  • Зображення 16x9

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG