Доступність посилання

ТОП новини

Родичів померлих у міліції позбавляють права на правду?


Київ – Дедалі частіше з’являється інформація про те, що в стінах відділень міліції в Україні гинуть затримані. Родичі загиблих не можуть реалізувати своє право на об’єктивне та незалежне слідство, кажуть українські правозахисники.

Правозахисники наводять як приклад сваволі правоохоронців, зокрема, нові подробиці смерті 24-літнього Дмитра Ящука, який загинув 14 червня у Святошинському райвідділку міліції в Києві. Його родичам відмовили у порушенні кримінальної справи та в доступі до матеріалів слідства.

У київській міліції ці звинувачення відкидають. Міліція запевняє, що Дмитро був затриманий 14 червня за вживання наркотиків і що він вчинив самогубство.

Натомість брат померлого Юрій Ящук наводить довідку, що його брат до затримання пройшов курс лікування від наркозалежності, й заявляє, що до його смерті причетні саме правоохоронці.

«Я упевнений, що мого брата Дмитра Ящука вбили працівники міліції. Ми хочемо, щоб порушили кримінальну справу, але нам у цьому відмовляють. Нібито є відеозапис із камери, де видно, як мій брат учинив самогубство. Сумніваюся в його достовірності, бо коли нам повідомили про смерть, про жоден відеозапис не говорили, хоча це тоді могло повністю усунути конфлікт. Пізніше мій батько просив офіційно надати йому відеозапис, із датою і часом зйомки – йому відмовили. Нам не дають змоги оглянути тіло Дмитра у присутності працівників міліції та незалежних криміналістів. Водночас до матері приходили працівники райвідділу і за умови, що ми не будемо робити розголосу, пропонували профінансувати місце на кладовищі та ресторан для поминок і все інше», – розповідає Юрій Ящук.

Він також переконує, що правоохоронці чинять на нього тиск і погрожують. За словами брата загиблого, в їхній квартирі вимкнули всі телефони, а днями його на тротуарі ледь не збила автівка.

Правоохоронці заперечують звинувачення

Натомість голова прес-служби управління МВС у Києві Володимир Поліщук заперечує такі звинувачення і каже, що правоохоронці не чинять родичам померлого жодних перешкод.

«Рідні Дмитра, правозахисники та журналісти зверталися із проханням переглянути відео, і днями це відбудеться. Тіло померлого – у морзі, і ми зверталися до родичів, щоб вони його забрали. Вони ж відмовляються, бо хочуть провести власну криміналістичну експертизу. А таке можливо, лише якщо прокуратура порушить кримінальну справу», – каже речник київської міліції.

Водночас Володимир Поліщук відзначає, що ініціювати порушення кримінальної справи у такому випадку має право лише прокуратура, але вона її не порушувала, бо не знайшла в цьому інциденті складу злочину. Розголос довкола смерті Дмитра Володимир Поліщук пояснює піаром політичних та громадських організацій.

Правозахисники бачать порушення прав родичів загиблих

Ситуація, що склалася, свідчить, що українці, чиї родичі загинули у міліції, не можуть реалізувати свої права на об’єктивне слідство та правосуддя, вважає голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

«Такі права є, але система не дає змоги їх реалізувати. Якщо є підозра, що людину вбили, прокуратура має порушити кримінальну справу. Коли цього не робиться і родичам не дають змоги отримати тіло для проведення криміналістичної експертизи, виникає підозра, що смерть була насильницькою, що людину забили до смерті, а тіло не хочуть показувати, бо є сліди. Я зустрічався з рідними Ящука і сказав їм, що на це в жодному разі не можна погоджуватися і що вони мають право не ховати тіло аж до проведення експертизи», – каже правозахисник.

Євген Захаров відзначає нечуване за часи незалежності зростання кількості суїцидів у районних відділах міліції. За його словами, лише за останній тиждень стало відомо ще про п’ять випадків, коли затримані нібито вчинили самогубство.

У червні цього року МВС офіційно підтвердило три випадки смертей у райвідділах міліції . Ще одна людина померла одразу після того, як була відпущена з-під варти, а одна – потрапила до реанімації, відзначають незалежні правозахисники.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG