Доступність посилання

ТОП новини

Росія посилює шпигунську мережу в Чехії (світова преса)


Прага – Чи вдасться «перезавантажити» американсько-російські відносини – тема, яка домінує в американській пресі у дні візиту президента Дмитра Медведєва до США. Чи зуміє Україна втримати роль стратегічного партнера Польщі після президентських виборів у цій країні? – над цим міркують польські аналітики. А чеські ЗМІ повідомляють про активізацію діяльності російських шпигунів у Чеській Республіці.

Візит російського президента до США – в центрі уваги західної преси. Зокрема, Дейвід Креймер, аналітик американської Washington Post, наголошує, що до нової концепції Росії у ставленні до Заходу потрібно уважно придивитись. На думку західних спостерігачів, незважаючи на декларацію змін у ставленні до західних цінностей суттєвих змін не можна очікувати, «антизахідність» російської зовнішньої політики стає очевидною. Наприклад, згідно з російською військовою доктриною для Росії й надалі залишається головною загрозою розширення НАТО. На відміну від військової зовнішньополітична концепція більш збалансована. Однак після уважного аналізу, вважає Дейвід Креймер, стає очевидним, що зовнішня політика тісно переплітається з військовими та економічними цілями, зокрема, такими як відмова США від розгортання систем ПРО в Європі. Ще один приклад, читаємо в газеті, прагнення Росії створити консорціум для управління газотранспортною системою в Україні і придбання «контрольних пакетів акцій крупних українських підприємств російськими інвесторами».

Польський аналітичний журнал Nowa Europa Wschodnia розглядає українсько-польські відносини у руслі президентських виборів, які відбудуться у Польщі на початку липня. Ярослав Качинський чи Броніслав Коморовський – хто б із двох кандидатів не виграв вибори, Україні буде непросто втримати роль стратегічного партнера Польщі. Навіть протягом тривалої й напруженої передвиборчої кампанії, наголошує часопис, Україна, українська тема практично була відсутня. Через п’ять років після Помаранчевої революції мода на Україну в Польщі минає й новий український Президент Віктор Янукович цю тенденцію зміцнює. В Польщі Україну згадують тепер хіба що в контексті посилення російського впливу на Україну й у цілому в регіоні.

Чеські ЗМІ нині пишуть про активізацію російської шпигунської мережі в Чехії. Зокрема, празькі Lidové noviny, звертаючись до оприлюднених фактів чеської Інформаційної служби безпеки (BIS) повідомляють про активізацію російських шпигунів особливо в середовищі вчених і студентської молоді. У звіті BIS за 2009 рік мовиться про те, як Росія намагається впроваджувати своїх шпигунів на дипломатичні посади, в середовище учителів російської мови чи працівників культури. Чеська ВІS має намір, як зазначає щоденник, перевірити також підозрілі замовлення своєї армії, адже йдеться про великі суми грошей. А інтернет-видання газети Hospodářské noviny повідомляє також про те, що російські шпигуни намагаються проникнути до найвищих армійських структур, а також до середовища росіян, які живуть у Чехії.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG