Доступність посилання

ТОП новини
22 Січень 2019, Київ 10:54

Російських шпигунів у США цікавили і політичні справи у Конгресі


Нью-Йорк – Скандальна новина, що встигла вже облетіти світ, сенсаційний арешт у Сполучених Штатах десятьох членів російської агентурної мережі, поки що не знайшла офіційного відгуку в Москві. Служба зовнішньої розвідки відмовляється від коментарів, Кремль мовчить. Єдине, що всі невдовзі почули, – це саркастична відповідь Сергія Лаврова, міністра закордонних справ Росії, на запитання репортера в Єрусалимі. «Вони досі не пояснили нам, у чому справа. Я сподіваюсь, що вони це зроблять. Єдине, що я можу сказати сьогодні, – це те, що момент, щоб зробити це, вибрали з особливою вишуканістю», – сказав Лавров. Тим часом стають відомими дедалі нові подробиці масового десанту в Америку російських «агентів-нелегалів».

Отож трапилося так, що накрили одним махом цілу мережу. Точніше, майже всю. Десятьох замели у нічному рейді, одинадцятого розшукують. (Пізніше стало відомо, що його знайшли на Кіпрі – Ред.) Для нас із вами це сенсаційна новина, але для Федерального бюро розслідувань США (ФБР) таємне спостереження і своєрідна гра з російськими агентами велася мало не з моменту їхнього прибуття, на протязі майже десятьох років, відколи «нелегалів» закинули на територію США.

Вони прибули з підробленими американськими документами, біографічними легендами, з вигаданими прізвищами. За даними газети New York Times, це п'ять подружніх пар. Вони оселилися в Сіетлі (штат Вашингтон), місті Монтклер (штат Нью-Джерзі), у місті Йонкерс біля Нью-Йорка, в академічному містечку Кембридж (штат Массачусетс), місто Арлінгтоні поблизу Вашингтона. Вони придбали житло, обзавелися дітьми, працювали, займалися бізнесом, одне слово – ті росіяни прагнули стати «пересічними американцями». Завданням було – американізуватися.

В одному з перехоплених шифрованих комп'ютерних послань із «Центру» до Річарда і Сінтії Мерфі, подружжя з двома малими дітьми, було сказано: «Ви надіслані до США на довготермінову подорож. Ваша освіта (в американських університетах), банківські рахунки, авта, будинок тощо – все це слугує одній меті: виконанню вашої чільної місії, а саме пошукові та розвиткові зв’язків у політичних колах США і надсилання розвідданих до Центру».

Гортензії Сінтії Мерфі

Будинок, в якому ФБР заарештувало Річарда і Сінтію Мерфі, 28 червня 2010 року
«Не може бути, щоб вони були шпигунами, – сказав репортерові Times Джессі Гуджиг, сусід подружжя Мерфі, – подивіться, які Сінтія вирощувала гортензії».

Між тим, як стверджує федеральна прокуратура в обвинувальному висновку, Москву, крім гортензій Сінтії, цікавили ядерні озброєння, американська політика щодо Ірану, дані про керівництво ЦРУ, політичні справи у Конгресі й багато чого іншого, що пахне явно не квітами.

Російські шпигуни зустрічалися з колишнім високопоставленим працівником Ради національної безпеки при Білому домі, з дослідником-атомником, іншими діячами.

Без терміну «шпигунство на користь іноземної держави»

Терміну «шпигунство» в обвинувальному висновку нема. «Нелегалам» інкримінують навіть не те, що вони були агентами іноземної держави, а те, що вони повинні були, згідно з законом, зареєструватися як іноземні агенти у міністерстві юстиції США, а вони не стали на облік. За це їм світить п’ять років тюрми.

Крім того, усю групу «нелегалів», крім одного, звинувачують у відмиванні грошей – пункт, що тягне за собою 20 років за ґратами.

Колишній генерал КДБ Олег Калугін в інтерв'ю New York Times зауважив: «Мене шокує розмах операції і той факт, що так багато «нелегалів» брало участь. Це повернення до старих днів, але навіть у найгірші роки «холодної війни», я думаю, в США було не більше від десятьох «нелегалів», ймовірно, навіть менше». Калугін нині американський громадянин, свого часу він був шпигуном в Америці під легальним «дахом» дипломата й кореспондента московського радіо.

Дальші подробиці скандального викриття мають наспіти невдовзі.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG