Протестувальники говорять, що коли не зупинити новий закон, то Вірменія може втратити національну тотожність. Один із парламентарів, що голосував проти закону, Арствік Мінасян каже, що статус вірменської мови як головної в країні – це питання «національної безпеки».
Прихильники нового закону з владної Республіканської партії Вірменії говорят:, якщо обмежити у законі кількість іншомовних шкіл та дозволити лише їхнє приватне фінансування, то їх варто відкривати, адже це дасть можливість вірменським дітям краще вивчити іноземні мови і отримувати кращу освіту за кордоном.
«Головне – не зашкодити нашій рідній мові та мовній ментальності вірменських дітей і одночасно інтегруватися до світової освітньої системи», – каже Ґалуст Саакян, заступник голови Республіканської партії.
Вірмени бояться поновлення русифікації
У тримільйонній Вірменії живе майже 95 відсотків населення – вірмени за національністю. Існування шкіл, де навчання б велося іншими мовами, заборонено Конституцією, ухваленою після проголошення незалежності.
Таку суворість закону місцеві аналітики пояснюють необхідністю протистояти масштабній русифікації, яка проводилася у Вірменії в радянські часи. Тоді у 23 відсотках вірменських шкіл викладали російською мовою. Але кількість учнів, що навчалася російською мовою у Вірменії, сягала 46 відсотків.
Як вважають місцеві активісти, за новим законом стоїть Кремль, зацікавлений у поширенні використання російської мови у колишніх радянських республіках.
«Ідеться про російські школи. Принаймні, в нашій підсвідомості ми це так відчуваємо», – говорить Ізабелла Саркісян, один із лідерів громадської ініціативи «Ми проти іншомовних шкіл».
Вірменія – одна з найбільш проросійських країн на теренах колишнього Радянського Союзу. Часто її називають стратегічним союзником Москви у Закавказзі. Вірменія входить до російських військових та економічних союзів ОДКБ та ЄврАзЕС.
Разом із тим Вірменії досі вдавалося уникнути культурного впливу Росії. Навіть зараз влада не поспішає з ухваленням нового закону про іншомовні школи. Лідер провладної більшості в парламенті говорить: з другим і третім читанням законопроекту потрібно почекати, він потребує подальшого опрацювання.