Доступність посилання

ТОП новини
22 Січень 2019, Київ 06:08

Процес обміну шпигунами між Москвою і Вашингтоном розпочався


Російський вчений Ігор Сутягін, обвинувачений у шпигунстві на користь США (архівне фото 2004 року)

Прага – Хоча офіційної інформації про вірогідний обмін шпигунами між США і Росією майже немає, але самі американські офіційні особи підтвердили напередодні газеті «Нью-Йорк Таймз» факт переговорів із Росією щодо затриманих нещодавно у США 10 осіб за підозрою у шпигунстві на користь Москви та вірогідність швидкого обміну за участю російського вченого Ігоря Сутягіна, якого Москва раніше ув’язнила за обвинуваченням у шпигунстві на користь США. Тим часом, як повідомили агентства, сам Сутягін вже прибув із Москви до Відня.

Попередні повідомлення про ймовірність обміну затриманих у США на російських в’язнів, засуджених за шпигунство, ні російська, ні американська сторона наразі не прокоментували. Про те, що Ігоря Сутягіна можуть на території Великої Британії обміняти на когось із затриманих у США, заявила адвокат науковця Ганна Ставицька.

Агентство «Інтерфакс» цитує правозахисника Ернеста Чорного, який стверджує, що в другій полині дня Ігор Сутягін прибув до Відня і далі відправився до Лондона, де його у числі інших обміняють на підозрюваних у США в шпигунстві заарештованих росіян, хоча офіційного підтвердження цієї інформації не надходило.

Десять затриманих у США за підозрою в шпигунстві постануть сьогодні перед судом в Нью-Йорку і оглядачі не виключають, що умовою їхнього обміну на росіян, як стверджує «Нью-Йорк Таймз», може бути визнання ними їхньої вини перед США. Впливова американська газета також повідомила, з посиланнями на адвокатів заарештованих, що деякі з них спочатку не бажали відправлятися до Росії за обміном, але змінили свої позиції, враховуючи перспективи тривалого ув’язнення за рішенням американського суду.

Під час одного обміну американці додали ще й комп’ютер – дисидент


Відомий російський дисидент Володимир Буковський, якого у 70-ті роки обміняли на чилійського комуністичного лідера Корвалана, сказав Радіо Свобода, що потім уже почалися так звані змішані обміни громадян СРСР на громадян США, чого раніше не було.

«Ґінзбурґ був, Єдуард Кузнєцов, потім Вінс, українець Мороз, і здається Димшиць. Двоє із «літакової справи», Алік Ґінзбурґ і баптист Вінс та один український націоналіст – Мороз. Ось їх п’ятьох у 1979 році обміняли на двох радянських шпигунів, плюс великий комп’ютер. Оскільки виходила нерівність, з одного боку п’ять, а з другого – два, тому, щоб якось урівняти цю оборудку, американці погодилися продати «радянським» якийсь надпотужний комп’ютер».

Буковський також зауважив, що його просто незаконно «викинули з СРСР», і Москва ніколи не пояснювала й не буде пояснювати справжні причини таких обмінів.

«Нью-Йорк Таймз» вказує на те, що адміністрація Барака Обами хотіла б таким обміном скоріше закрити цю справу з Росією, але політичні противники адміністрації і незгодні з новим договором про обмеження стратегічних озброєнь із Росією намагаються використати цей шпигунський скандал при обговоренні договору в Конгресі США.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG