Доступність посилання

ТОП новини

У Боснії вшанували жертв «Сребреницької різанини» на 15-ті роковини трагедії


Десятки тисяч людей узяли в неділю участь у жалобній церемонії біля міста Сребрениці в Боснії і Герцеговині з нагоди 15-х роковин так званої «Сребреницької різанини», коли було вбито понад 8 тисяч чоловіків і хлопців-босняків.

У меморіальному комплексі Поточарі під Сребреницею цього дня перепоховали останки ще 775 недавно ідентифікованих через аналіз ДНК жертв, які раніше виявили в масових могилах. Їхні імена зачитували протягом більш як години.
Вінок від прем’єра Туреччини

В одній із 775 трун, обтягнутих зеленою тканиною, були останки боснійського хорвата. Це перша жертва трагедії небосняцької національності, похована на меморіальному цвинтарі.

У церемонії взяли участь, зокрема, міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер і прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, які виступили на церемонії.

У ній також узяли участь президенти Сербії Борис Тадич і Хорватії Іво Йосипович.

Від Організації Об’єднаних Націй не було нікого.

Посол США в Боснії Чарлз Інґліш зачитав звернення від президента США Барака Обами, в якому американський керівник, зокрема, закликав «подвоїти зусилля», щоб арештувати всіх відповідальних за воєнні злочини, скоєні в Сребрениці.
Останнє прощання

Серед присутніх було також багато родичів загиблих.

15 років трагедії

У неділю сповнилося 15 років від початку так званої «Сребреницької різанини», коли під час війни в Боснії і Герцеговині 1990-х років війська боснійських сербів під командуванням Ратка Младича в липні 1995 року протягом кількох днів систематично винищили понад 8 тисяч чоловіків і хлопців, босняків за національністю (раніше їх називали «боснійськими мусульманами»), в босняцькому анклаві Сребрениця навколо однойменного міста, що був розташований посеред підконтрольних сербам територій.

Убитих із вогнепальної зброї або й перерізанням горла ховали на місці, а пізніше перепоховали в кількох десятках масових могил, щоб приховати сліди.
Ратко Младич у Сребрениці, липень 1995 року

Загалом на території колишнього анклаву Сребрениця, що її ООН проголосила «безпечною зоною», але яку не вберегли від боснійських сербів миротворчі війська ООН із Нідерландів, були вбиті, за офіційними боснійськими даними, 8 тисяч 373 особи, серед них близько 500 віком до 18 років, а також кількадесят жінок і дівчат.

Наразі ідентифіковано останки близько 6 з половиною тисяч жертв із виявлених масових поховань. У меморіальному комплексі Поточарі під Сребреницею вже перепоховано 3 тисячі 749 із них.

Геноцид, якому не перешкодила ООН

Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії визнав це масове вбивство, наймасштабніше в Європі з часів Другої світової війни, за геноцид.

Тодішній командувач військ боснійських сербів Ратко Младич, звинувачений Гаазьким трибуналом у цьому геноциді, досі переховується від правосуддя.

Із нідерландських миротворців ООН, які не перешкодили трагедії, пізніше зняли вину. Дослідники встановили, що їх було надто мало, вони лишилися без постачання і мали від ООН мандат стріляти тільки для власного самозахисту.

Уряд Нідерландів, однак, визнав «політичну відповідальність» за дії своїх військових. Ця країна відтак надала Боснії допомоги на десятки мільйонів доларів.

Босняки – місцеві слов’яни, мусульмани за вірою, предки яких були свого часу ісламізовані під час турецьких завоювань – є одним із трьох найчисленніших етносів Боснії і Герцеговини, поруч із боснійськими сербами і боснійськими хорватами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG