Доступність посилання

ТОП новини
17 Січень 2019, Київ 10:49

Ринок природного газу залишається неврегульованим – експерти


Київ – «Закон про основи функціонування ринку природного газу», ухвалений Верховною Радою, не вирішує проблеми українського газового сектору. Він «прописаний під російський «Газпром» і зробить газ політичним інструментом ще більше, ніж він був до сьогодні. Так вважають деякі експерти. Разом з тим, на думку фахівців, цей документ має і позитивні сторони.

Серед плюсів «Закону про основи функціонування ринку природного газу» експерти називають те, що у цьому документі розписаний механізм відокремлення функцій транспортування, видобування та постачання природного газу, а також задекларований розвиток конкуренції на газовому ринку. Проте, на думку фахівців, цей документ містить більше негативних положень.

Згідно із законом надто багато повноважень щодо функціонування газового ринку віддається державі. Національна комісія із регулювання електроенергетики (НКРЕ) тепер буде основним регулятором. Проте, на думку колишнього уповноваженого Президента з питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, мало шансів, що НКРЕ і справді буде незалежною. Очевидно, зазначає Соколовський, це буде організація, яка разом із Кабінетом Міністрів здійснюватиме тотальний контроль.

«Найскладніше, мені здається, що зарегульовується процес видобутку. Організації, які видобувають газ, і частка держави у цих організаціях 50 і більше відсотків, зобов’язані продавати його за цінами, які встановлюються державою, – каже Соколовський. – За таких обставин мало який інвестор прийде в український газовидобуток. Крім того, є ціла низка застережень щодо вільного доступу до мереж. У мене таке враження, що закон у цій частині писаний під «Газпром».

Закон не створює безпеки

«Закон про основи функціонування ринку природного газу» направлений на виконання директиви Євросоюзу, якої вже не існує, говорить експерт Центру імені Разумкова Володимир Омельченко. Адже минулого року була ухвалена інша директива, яка серйозно змінює регуляторні норми щодо правил безпеки ринку газу.

«Нова директива передбачає, що якщо компанія за межами Євросоюзу об’єднує у собі функції і транспортування, і постачання, і видобутку, вона не може зробити інвестиції в компанії, які у Євросоюзі, і продавати безперешкодно газ на цих ринках. Це, в першу чергу, стосується «Газпрому». ЄС робить систему безпеки, щоб убезпечити себе від енергетичних важелів впливу з боку Росії. На жаль, в українському законі це не прописано».

І не допоможе «Нафтогазу»

Що ж до вирішення проблем фінансового стану компанії «Нафтогаз», то ухвалений закон ніяким чином не вирішить їх, говорить голова правління Альянсу «Нова енергія» Валерій Боровик.

«Він не дає права ринковій економіці формувати ціни, а тим суб’єктам, які в Україні у цій площині діють, не дає можливості користуватися перевагами попиту, пропозиції, споживання і формування ринкових цін», – вважає Боровик.

Ще однією загрозою цього закону фахівці називають те, що він дає можливість зробити газ ще більш політичним інструментам. Зокрема, чиновники і надалі зможуть встановлювати тарифи на енергоносії нижчими від їхньої собівартості, щоб заробляти собі політичні дивіденди перед електоратом. А це призводитиме до подальшої стагнації українського газового ринку.
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG