Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 16:29

Рішення Міжнародного суду щодо Косова викличе хвилю визнання його незалежності (думка юриста з Кембріджа)


Професор міжнародного права університету Кембріжда Марк Веллер

Прага – У четвер, 22 липня, Міжнародний суд оприлюднить свою консультативну оцінку законності декларації 2008 року, якою албанська більшість у Косові проголосила незалежність цього краю від Сербії. Своїми думками з приводу можливого рішення найвищого судового органу ООН у галузі міжнародного права і його наслідків поділився з Радіо Свобода професор міжнародного права університету Кембріжда Марк Веллер. Насамперед Веллер відповів на запитання про можливі варіанти рішень Міжнародного суду щодо незалежності Косова.

– Суд має три можливості. По-перше, він може відмовитися від висловлення своєї думки, посилаючись просто на неможливість відповісти на це, але я не думаю, що суд на таке піде. По-друге, суд може визначитися у вузькому розумінні проблеми, що він засуджує односторонню декларацію органу тимчасового самоврядування Косова як незаконну. Але мало ймовірно, щоб суд розцінив дії албанської більшості краю як кардинально незаконні. Та ми маємо почути, що ж скаже сам суд. І по-третє, суд може зробити більш широку заяву щодо прав незалежності та дати її ширше визначення, і це буде шанс суду для відповіді і роз’яснення міжнародного права з цієї проблеми. Хоча суд взагалі навряд чи зробить такі узагальнення, але деякі з суддів можуть це зробити.

– Ви вважаєте, що рішення суду в Гаазі може призвести до хвилі визнання незалежності Косова у світі?

– Мало йомвірно, щоб такі держави, як Росія, негайно визнали Косово на основі рішення Міжнародного суду. Але багато інших держав, можливо, зроблять це. За деякими оцінками, відразу до 30 держав можуть визнати незалежність Косова досить скоро, якщо рішення суду не буде однозначно розцінювати незаконність проголошення цієї державності. І оскільки я сказав, що мало хто очікує від суду якогось чіткого рішення, то це викличе хвилю подальшого визнання. Хоча вперті вороги державності Косова будуть стояти на своєму, включно з Росією, Кіпром і деякими іншими.

– І нарешті, як Ви вважаєте, можлива широка автономія сербської півночі Косова, чи можливий поділ краю після рішення суду в Гаазі?

– Я не бачу якогось великого бажання на користь поділу, звичайно, в Приштині. Сербія ж, звичайно, була б рада приєднати Північне Косово до себе. Але я не думаю, що вона має на це великі шанси. Таким чином, така можливість поділу врешті є нереальною… Замість цього необхідні переговори і обговорення, яким чином Приштина може досягти реінтеграції Півночі, беручи до уваги законний інтерес, який Сербія має стосовно цієї території. Таким чином тут можливі якісь спеціальні умови чи ще щось, що може бути досягнено в перебігу переговорів.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG