Доступність посилання

ТОП новини

Солідарність між поколіннями – німці сперечаються через пенсії


Німеччина – У Німеччині спалахнула нова дискусія навколо питання про справедливий розподіл фінансового навантаження між поколіннями. Дискусія ведеться на тлі подолання наслідків економічної кризи й демографічного старіння. Спричинив же її німецький міністр економіки Райнер Брюдерле. Він закликав скасувати так зване гарантування стабільних пенсійних виплат.

Ліберал Райнер Брюдерле належить в уряді Анґели Меркель до найзапекліших прихильників ринкової економіки і виступає за якомога менше втручання держави в економічні процеси. На його думку, розмір пенсій теж повинен регулювати ринок, а не держава.

Брюдерле пропонує повернутися до старої моделі, коли в Німеччині пенсійні виплати залежали від середньої зарплати. Тобто, зростають зарплати – зростають і пенсії; падають зарплати – відповідно скорочуються й пенсійні виплати.

Таке правило панувало в Німеччині ще зовсім недавно. Його скасував лише минулий уряд у складі християнських демократів і соціал-демократів, запровадивши так звану пенсійну гарантію. Це означає, що в разі зменшення зарплат пенсійні виплати мають залишатися на старому рівні. Нинішній міністр економіки Брюдерле вважає, що таке правило є несправедливим відносно молодшого покоління і перевантажує державну скарбницю. Керуючись цими міркуванням, він і запропонував повернутися до старої пенсійної схеми.

Економісти підтримали


Заява Брюдерле викликала неоднозначну реакцію. В кабінеті міністрів така пропозиція не викликала особливого захоплення. Офіційний речник уряду Ульріх Вільгельм, зокрема, нагадав: «Коаліційна угода не містить такої вимоги. Це означає, що така пропозиція не стоїть в урядових планах».

Речник уряду наголосив, що йдеться виключно про приватні міркування міністра економіки.

Попри такі заяви й намагання канцлера Анґели Меркель, яка нині власне перебуває у відпустці, поставити на місце свого міністра, його пропозиція знайшла й підтримку серед християнських демократів, яких вона очолює. Зокрема, заступник голови фракції ХДС у Бундестазі Міхаель Фукс вказав на несправедливість пенсійної гарантії. «Це не нормально, щоб зарплати скорочувалися, а пенсії – ні», – сказав Фукс. Зараз, однак, такий розвиток є мало вірогідним, оскільки зарплати зростають.

Також низка аналітиків розгледіла сенс у пропозиції міністра економіки. Експерт із пенсійних питань Бернд Раффельхюшель, наприклад, звернув увагу на порушення солідарності між поколіннями. «У добрі часи пенсіонери виграють так само, як і ті, хто працює, але в погані часи, на відміну від інших, їм не доводиться рахуватися зі зменшенням своїх доходів», – зауважує експерт.

Безперспективна пропозиція


Однак в уряді не погоджуються з такими аргументами.

«Купівельна спроможність 20 мільйонів пенсіонерів була важливим фактором під час кризи, спрямованим на підтримку кон’юнктури», – сказав речник уряду Вільгельм.

Попри такі заяви, на адресу уряду почала сипатися критика. Як заявив голова молодіжної організації соціал-демократів Саша Фогт, вимога міністра економіки відмовитися від пенсійної гарантії продемонструвала справжнє обличчя коаліції. Фогт закинув уряду спробу провести в Німеччині перерозподіл із низу вгору.

Але також у лавах лібералів, до яких належить міністр економіки, висловлюють сумнів у доцільності його пропозиції. Заступник фракції «Вільних демократів» у Бундестазі Генріх Кольб не вірить, що колись знайдеться достатня кількість голосів, щоб повернути старе правило.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG