Доступність посилання

ТОП новини

Британія: суперечлива боротьба з дефіцитом бюджету


Лондон – Рекордні бюджетні скорочення у Британії, на думку уряду, мають оздоровити економіку. Однак критики заявляють, що такі скорочення лише заженуть економіку до спаду.

Видатки у громадському секторі Британії буде переорієнтовано так, щоб забезпечити економічне зростання. Заходи зі скорочення дефіциту бюджету не зашкодять цьому. Про це заявив сьогодні у програмній промові міністр фінансів Джордж Осборн. Проте чільні фахівці скептичні щодо цих заяв і вважають цілком можливим повернення країни до стану рецесії.

Виступаючи перед провідними аналітиками лондонського Сіті, міністр фінансів намагався намалювати картину того, як виглядатимуть британські громадські служби після запланованого на осінь радикального перегляду видатків. Очікується, що бюджети деяких міністерств буде скорочено на 20-40 відсотків, буде зменшено і бюджет на соціальну допомогу.

Осборн пояснює ці заходи потребою скоротити величезний дефіцит бюджету країни, що становить 11 відсотків ВВП, або 155 мільярдів фунтів (це приблизно 230 мільярдів доларів). Завдяки скороченню видатків уряд хоче довести цей дефіцит до нуля протягом 5 років.

Однак постійні розмови уряду про скорочення видатків, заощадження, потребу затягати пасок, тощо, починають чинити тиск на громадські настрої і викликати все більше невдоволення новим урядом.

Фахівці вважають, що сьогоднішня промова Джорджа Осборна була розрахована на те, щоб подати позитивний імідж планованих заощаджень, а також укотре покласти провину за нинішній стан речей на попередній лейбористський уряд.

Виправдовуючи скорочення видатків, Осборн заявив, що йдеться не про те, скільки саме видає уряд, а про ефективність використання коштів, які видаються. За його словами, нова урядова команда «формує економіку майбутнього шляхом просування порядку денного, який забезпечить економічне зростання».

Уряд збирається нещадно боротися із марнотратством, неефективністю і бюрократією у владних структурах і до цієї справи може навіть залучити незалежних експертів. За словами міністра, заходи уряду дозволять створити «більш справедливе і прогресивне суспільство». Але при цьому, найважливіші соціальні служби будуть захищені, наголосив Осборн.

«У перегляді видатків ми керуємося рішенням захистити бюджет Національної служби охорони здоров’я – громадської служби, від якої залежить багато вразливих людей у нашому суспільстві, – зазначив міністр фінансів. – І ми чи не єдині у світі, хто захищає наш бюджет у ділянці міжнародного розвитку, щоб і надалі допомагати найбільш знедоленим людям у світі, а не лише в нашій країні».

Заощадження – ознака справедливості далеко не для всіх

Лише напередодні Алан Бадд – керівник органу нагляду за політикою уряду в ділянці податків і видатків, який залишає цю посаду, заявив, що він не має певності, що на Британію не чекає нова велика рецесія внаслідок урядових заходів заощадження. Адже економіка країни нині лише одужує від найбільшої кризи із часу Другої світової війни.

Багато фахівців також кажуть, що плани консервативно-ліберального уряду щодо радикального скорочення видатків становлять величезний ризик для британської економіки. Найновіші статистичні дані засвідчили, що інфляція у країні зростає швидшими темпами, ніж заробітки людей. Також люди витрачають усе менше грошей. Щойно переглянуто у бік зменшення прогноз економічного зростання.

Міністр фінансів тіньового кабінету Лейбористської партії Алістер Дарлінґ зазначив, що нема нічого справедливого або прогресивного у бюджеті, який найсильніше вражає найменш забезпечені прошарки суспільства.

Експерти кажуть, що проблемою для Осборна є те, що якими б гарними словами він не пояснював свої дії щодо скорочення видатків, ті люди, котрі на собі зазнають ці скорочення у вигляді замороженої зарплати, втрати роботи, зменшення соціальної допомоги, навряд чи матимуть те саме уявлення про справедливість, що й уряд.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG