Доступність посилання

ТОП новини

Менше половини українців мають «соціальний пакет» на роботі


Соціальним пакетом може похвалитися трохи більше третини українських працівників, за результатами опитування, проведеного одним із кадрових інтернет-порталів. Найчастіше додатковими пільгами та гарантіями в Україні забезпечують переважно працівників західних компаній, де є стабільно високі прибутки. Проте останнім часом до цієї практики вдаються й українські підприємства. Що входить до соціального пакету українських працівників та яким є досвід соцзабезпечення працівників закордоном?

Під поняттям «соціальний пакет» найчастіше розуміють різноманітні гарантії та виплати працівникам, якими їх забезпечує роботодавець. Наприклад, медичне страхування чи оплата професійного навчання. За результатами опитування міжнародного кадрового інтернет- порталу HeadHunter, лише 38% українських респондентів мають на роботі соціальний пакет. Проте його наповнення не завжди відповідає очікуванням працівників, зазначає директор з маркетингу порталу HeadHunter Тетяна Топчій.

«Дуже цікаво, що на першому місці стоять соціальні блага: медичне страхування (важливе для 85% респондентів) та страхування життя. Якщо подивитися на профіль соціальних пакетів, які пропонують компанії, то на першому місці, як правило, це оплата мобільного зв’язку, і тільки потім іде медичне страхування», – зауважує Тетяна Топчій.

В Україні соціальний пакет – поза трудовим законодавством


Соціальний пакет не передбачений трудовим законодавством України, говорить юрист Сергій Стегура. Однак додаткові пільги та гарантії можуть забезпечуватися в рамках корпоративного договору.

«Обов’язковими є страхові нарахування на заробітну плату в соціальні фонди. Все, що окрім цього, це питання домовленості – індивідуальної, між працівником і роботодавцем, або колективної. Це передбачене в Законі «Про працю» і в Законі «Про колективні договори та угоди»», - каже юрист.

Керівник департаменту стратегії соціального розвитку Міністерства праці України Валентина Латик додає, що додаткові пільги та гарантії працівникам можна надавати тільки за рахунок прибутку компанії.

«Прибуток можна використати на певні пільги або ж спрямувати на тринадцяту зарплату в більшому розмірі. Можна, наприклад, давати додаткові вихідні чи оплачувати дитячі садочки. Сам колектив вирішує, кому, як і що», – пояснює Валентина Латик.

Соціальний пакет – інструмент конкуренції

Володимир працює програмістом в українському представництві однієї із західних компаній. Його соціальний пакет включає цілу низку пільг та привілеїв. Він зізнається: якби зараз йому запропонували іншу роботу з вищою зарплатою, але меншим соцпакетом, навряд чи погодився б.

«Компанія оплачує медичну страховку. В офісі є кілька тенісних столів. У нас також є тренажерна зала. Маємо ще й зону відпочинку, де можна пограти у більярд та відеоігри. А нещодавно почали давати безвідсоткові кредити на будівництво, авто, меблі – фактично на будь-які потреби», – розповів Володимир.

Економісти називають соціальний пакет інструментом, завдяки якому роботодавці конкурують на ринку праці. Причому наповнення соціального пакету залежить від економічної ситуації в країні: чим вона краща, тим більше пропозицій у соцпакеті, наголошує фахівець у сфері трудової політики Євгенія Ахтирко.

«Соціальні пакети пропонують респектабельні фірми, які вже довго існують на ринку праці, мають добрий фінансовий стан і хочуть мати найкращу робочу силу. Це не обов’язково закордонні компанії, це й українські, але які працюють за західними стандартами», – зазначає Євгенія Ахтирко.

Високим рівнем соціальної захищеності населення відома Німеччина

Історія соціального захисту в Німеччині сягає 19 століття. Рейхсканцлер Отто Бісмарк заклав основу прогресивного соціального законодавства. Це сталося також і з політичних міркувань. Адже працівник, який має соціальний захист, уже не піде просто так на барикади, повідомляє німецький кореспондент Радіо Свобода.

Нині в Німеччині існує обов’язкове медичне і пенсійне страхування. Внески до державних страхових кас залежать від розміру зарплати. Медичне страхування – близько 14%, пенсійне – 19% від зарплати. Однак усі працедавці зобов’язані брати половину цих витрат на себе. Деякі підприємства пропонують ще й спеціальні пенсійні фонди, виключно для своїх працівників, це також належить до соціальних послуг.

Щоб захистити працівників від хвороб, часто пропагується активний спосіб життя. Наприклад, на підприємствах діють спортивні секції, які можна відвідувати за символічну плату або взагалі безкоштовно.

Одним з найболючіших питань німецького суспільства є догляд за маленькими дітьми. У дитсадках місць бракує, тому деякі компанії навіть створюють у себе спеціальні робочі місця і умови, коли батьки можуть брати із собою дитину на роботу.

Водночас нині дедалі частіше говорять про необхідність реформування системи соціального захисту Німеччини через демографічні причини, оскільки суспільство зараз відчутно старішає.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG