Доступність посилання

ТОП новини

Мінпаливенерго пропонує невигідну реалізацію газу «РосУкрЕнерго»?


Юрій Бойко
Юрій Бойко

Київ – Українські експерти з енергетичних питань розкритикували пропозиції міністра палива та енергетики Юрія Бойка, який, за повідомленнями у пресі, запропонував керівництву російського «Газпрому» два варіанти реалізації газу, який Україна продовжує оскаржувати у приватної компанії «РосУкрЕнерго» (РУЕ). Обидва варіанти передбачають надання дозволу РУЕ на продаж «блакитного палива» на території України. Українські енергетичні експерти вважають, що обидва варіанти не враховують інтересів України.

Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко під час останніх переговорів із керівництвом російського «Газпрому» запропонував варіанти реалізації газу, належність якого компанії «РосУкрЕнерго» все ще оскаржується в суді, повідомило видання «Дзеркало тижня».

За інформацією неназваних джерел, у першому варіанті НАК «Нафтогаз» і Україна дозволять «РосУкрЕнерго» продати частину газу на території країни за цінами 2009 року. Решту «блакитного палива» можуть дозволити компанії експортувати до Європи, за згодою і за квотою «Газпрому», а також «Газпром експорту». Відповідно до другого варіанту, у четвертому кварталі 2010 року і в першому 2011-го, газ, який нібито на той час вже належатиме «РосУкрЕнерго», буде реалізований,найімовірніше, в Україні. За якою ціною, поки не відомо.

Експерти проти

Експерт із енергетичних питань Центру Разумкова Володимир Омельченко
Володимир Омельченко
критично оцінив обидва варіанти. Україна, хоч і за зниженою ціною, але вже оплатила газ, отриманий від «РосУкрЕнерго», каже він в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Україна сплатила за обсяги газу ще 2009 року. Логічнішим варіантом була б реструктуризація на 5-10 років різниці між ціною, яку Україна заплатила «Газпрому» і середньою ціною, яка була у тому році. Було б не 12 мільярдів кубометрів газу, а 4-5 мільярдів», – відзначив експерт.

Володимир Омельченко вважає, що запропоновані міністром варіанти реалізації газу вигідні «Газпрому». У свою чергу, незалежний експерт із енергетичних питань Олександр Нарбут каже, що приватні інтереси вигодоотримувачів «РосУкрЕрего» переважили над національними інтересами. Інакше у Мінпаливенерго мали б замислитися над створенням спеціалізованих компаній, які б, окремо одна від іншої, займалися імпортом, експортом та видобутком газу, зауважив Олександр Нарбут в інтерв’ю Радіо Свобода.

Олександр Нарбут
«З точки зору максимальної вигоди для України, я б починав розглядати варіанти, починаючи з першого. Це ліквідація НАК «Нафтогаз» як неспроможної компанії. Тобто, якщо буде визнано борг і таким чином буде доведено, що компанія не змогла зберегти газ у своїх сховищах, що належав «РосУкрЕнерго», і використала його на власні потреби – це одна з ознак неспроможності компанії», – наголосив Нарбут.

Мінпаливенерго відмовчується

У самому Міністерстві палива та енергетики уникають розмов про газ «РосУкрЕнерго». Оскільки в Апеляційному суді Києва не завершився розгляд цього питання, Юрій Бойко заборонив надавати коментарі на цю тему, повідомив Радіо Свобода прес-секретар міністра Олександр Колодій.

«Міністр наголошував на тому, що ніхто не залишить країну без газу тому, що газовий баланс – це дуже важлива річ напередодні зими. Остання інформація, яка була, це те, що ми чекаємо на рішення суду. Будь-які коментарі, коли йде суд, я думаю, коментувати не варто взагалі», – каже він.

В Апеляційному суді розглядається подання, що оскаржує рішення Шевченківського суду Києва, яким було затверджене рішення Міжнародного арбітражного суду Стокгольма. Згідно з ним, НАК «Нафтогаз» має повернути «РосУкрЕнерго» 12 мільярдів 100 мільйонів кубічних метрів газу і сплатити 197 мільйонів доларів за порушення контракту.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG