Доступність посилання

ТОП новини

Правозахисник Захаров: справа історика Забілого є «абсурдною»


Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров в ефірі Радіо Свобода охарактеризував справу «за фактом готування до розголошення співробітником СБУ (Русланом Забілим) відомостей, що становлять державну таємницю», як «абсурдну».

«Я не розумію, звідки могла виникнути така кримінальна справа, адже історики працювали виключно з документами, що стосуються політичних репресій за радянського періоду, які апріорі не можуть належати до державних таємниць. Якщо тільки це не особові справи співробітників НКВС/КДБ, але історики ніколи з такими справами не працювали», – сказав Євген Захаров.

Правозахисник наголосив, що документи радянського періоду щодо політичних репресій, згідно з українським законодавством, не можуть становити державну таємницю незалежної української держави.

«Українське законодавство взагалі забороняє, по-перше, засекречувати інформацію про незаконні дії органів влади та місцевого самоврядування, а по-друге, забороняє втаємничувати усі відомості щодо порушення прав людини й основоположних свобод. А усі документи щодо політичних репресій свідчать про злочини радянської влади проти прав людини. Це визнано Законом про реабілітацію жертв політичних репресій і багатьма іншими українськими та міжнародними документами», – нагадав правозахисник.

Євген Захаров також звернув увагу на те, що сьогодні директор Галузевого архіву СБУ Сергій Кокін під час брифінгу говорив не про державну таємницю, а про те, що вилучені у Руслана Забілого документи не можуть бути у вільному доступі, оскільки вони можуть містити конфіденційну інформацію.

«Державна таємниця – це не конфіденційна інформація. Це абсолютно різні поняття і різні категорії інформації. І та, й інша є інформацією, до якої держава обмежує доступ, але це різні типи інформації. І питання конфіденційності у цьому контексті потребує обговорення, оскільки українське законодавство містить певну колізію», – підкреслив Захаров.

Більше про події навколо «Тюрми на Лонцького»:

СБУ вважає «абсурдними» заяви навколо «Тюрми на Лонцького»

СБУ продовжує нищити музей «Тюрма на Лонцького» у Львові

СБУ вилучила документи істориків «Тюрми на Лонцького» – повідомлення

СБУ: історик «несанкціоновано» збирав «документи з обмеженим доступом»

Музей «Тюрма на Лонцького» у Львові під загрозою закриття?

СБУ звинувачує директора музею «Тюрма на Лонцького» у намірі розголосити державну таємницю

Львівський історик каже, що його затримали за вказівкою Хорошковського

СБУ завела справу на директора Нацмузею «Тюрма на Лонцького»
XS
SM
MD
LG