Доступність посилання

ТОП новини

Перше після кризи засідання парламенту Киргизстану не принесло полегшення


Перше після кризи засідання парламенту Киргизстану, 10 листопада 2010 року

Прага – Перше засідання киргизького парламенту відкладали місяць. Але перший день не приніс бажаного полегшення. Коаліція так і не була створена, деякі парламентарі не прибули. А під стінами парламенту відбувалися протести прихильників опального президента Курманбека Бакієва, які вважають, що вибори до парламенту були сфальсифіковані для того, щоб до нього не потрапили прихильники минулого режиму.

Перехід до парламентської республіки в Киргизстані не проходить гладко. Вибори відбулися після квітневих протестів, в результаті яких президент країн утік. Також вони проходили на тлі ще відкритих ран після етнічних заворушень у червні, що забрали життя кількасот людей. Виступаючи у парламенті, голова Центральної виборчої комісії Акилбек Сарієв наголосив на тому, що на парламент лягає зараз особливо велика відповідальність.

Голова Центральної виборчої комісії Акилбек Сарієв
«Головним завданням для нас разом з вами є допомогти зберегти стабільність протягом наступних п’яти років. Тому що в нинішній ситуації найважливіше є встановити функціонуючі державні органи. Ми віримо, що потрібно завершити те, що ми розпочали, і ми покладаємо тепер всю відповідальність на ваші плечі», – сказав глава ЦВК.

Найстарший член парламенту, 65-літній Ташболот Балтабаєв, який виступив на першому засіданні, також нагадав депутатам про відповідальність перед країною у скрутний для неї час. Він розпочав свою промову з прохання до депутатів вшанувати пам’ять близько 500 людей, які загинули в Киргизстані з квітня. За словами Балтабаєва, вони загинули у боротьбі за демократію.

Немає більшості – немає уряду

Але засідання не проходило згідно з планом. Серед депутатів, які не з’явилися, був і Камчибек Ташієв, лідер націоналістичної опозиційної партії «Ата-Джурт», що в перекладі означає «Батьківщина». (Так само перекладається назва ще однієї з опозиційних партій, що пройшли до парламенту, проросійської «Ата-Мекен».)

Партія «Ата-Джурт» отримала найбільшу кількість місць у парламенті – 28 зі 120, але їй не вдалося сформувати більшість. Нині, як кажуть оглядачі, найбільша парламентська партія може опинитися поза коаліційним процесом.

До того ж під стінами парламенту зібралося близько 300 протестувальників, які закидали парламент та парламентарів яйцями. Переважно родичі та близькі до опального президента Курманбека Бакієва люди протестували проти тих колишніх урядовців, які балотувалися до нового парламенту.

Одним із них є Ташієв, який був в уряді Бакієва. Його партію «Ата-Джурт» вважають партією прихильників Бакієва.

Президент Киргизстану Роза Отунбаєва сподівалася на закінчення переговорів про коаліцію перед початком засідань, але коаліцію так і не вдалося сформувати. Це означає, що в країні ще якийсь час не буде постійного уряду і, відповідно, прем’єр-міністра.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG