Доступність посилання

ТОП новини

Замки Львівщини у приватні руки: порятунок чи руйнування


Львів – Зруйнований замок XVI -XVII століть у Старому селі, що на Львівщині, обласна влада віддала в оренду майже на 50 років львівському підприємцеві. Це уже друга пам’ятка архітектури в області, яку передали у приватні руки. Майже рік палац у селі Тартаків відданий у концесію. У планах знайти заможну людину і для Свірзького замку XVІ століття. Львівщина стала першим регіоном, де пам’ятки архітектури віддають у концесію. Чи порятує це історичні пам’ятки?

Старе село розташоване 18 кілометрів від Львова. Замок князів Острозьких збудований у кінці XVI-XVII століть у стилі східноєвропейського пізнього ренесансу. Він розташований на гектарі землі і давно приваблює заможних людей. А ось туристів відлякує жахливий стан пам’ятки і відсутність інфраструктури.

У замок інвестуватимуть кілька підприємців

Згідно концесійної угоди, 49 років замок у Старому селі перебуватиме в оренді у львівського ресторатора Михайла Риби, але й надалі залишатиметься у власності держави. Щоби реставрувати пам’ятку, створити належну інфраструктуру, за попередніми підрахунками, потрібно щонайменше 300 мільйонів гривень. Михайло Риба відновлюватиме туристичну перлину з іншими підприємцями, але не називає конкретних імен цих заможних людей.

Наразі новий власник замку немає програми його використання, але хоче створити пізнавально-мистецький центр із художніми та творчими майстернями і ресторанами. За кожним кроком щодо відновлення пам’ятки стежитиме громадська рада, до складу якої увійшли відомі львів’яни. Він людина, яка має досвід організації мистецьких заходів, зокрема знаний з фестивалів «Червона рута», «Золотий лев», театру «Крива люфа».

«Потрібно зупинити процес руйнування тих стін, які залишились. Від сьогодні я несу повну відповідальність за пам’ятку. Нам треба зробити досліди, археологічні розкопки. Хочемо збудувати готель і відновити капличку, яка там є», – каже Михайло Риба.

До 2012 року концесіонер має врятувати залишки замку від аварійного стану, до 2013 – відновити одну з двох веж, а у 2015 році історичний туристично-відпочинковий об’єкт має працювати. Однак увесь цей час замок буде доступний для людей.

Концесіонера потрібно контролювати

Концесія – це, з одного боку, порятунок для занедбаних пам’яток, наголошує у розмові львівський архітектор, член Українського комітету IKOMOС Микола Гайда. Однак держава має чітко визначити права інвесторів, що їм дозволено робити, а що заборонено, яким буде доступ до історичної пам’ятки у людей. А ще фахівець побоюється, що відсутність незалежного громадського контролю призведе до вседозволеності і руйнування пам’ятки, а також має сумніви щодо інших інвесторів.

«Я дуже обережно ставлюсь до концесії, – наголошує Микола Гайда. – Ми віддаємо руїни, їх треба ще привести до порядку. При нашій ситуації в державі, чи вистачить нам сили контролювати постійно того концесіонера?..»

Найближчим часом обласна влада планує віддати у концесію Свірзький замок XVI століття. Два роки поспіль держава не виділяє жодної копійки на порятунок пам’яток архітектури Львівщини.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG