Доступність посилання

ТОП новини

Білоруські вибори: дев'ять проти одного


Мінськ – Сьогодні Центральна виборча комісія Білорусі зареєструвала 10 кандидатів на виборах президента, які відбудуться 19 грудня. Чинному президентові Олександрові Лукашенку буде протистояти 9 опозиційних політиків. Хто ці люди і які в них шанси на успіх?

Опозиційних учасників президентських перегонів біля Палацу республіки в Мінську гаряче вітали їхні родини та прибічники. Акція була нечисельна, зате весела, міліція не арештувала нікого ні за несанкціоноване зібрання, ні за незареєстровані прапори, як це завжди тут бувало понад 10 останніх років.

До дня голосування 19 грудня білоруси отримали місяць нечуваної для них демократії: ЦВК зареєстрував усіх опозиційних кандидатів, дозволив передвиборчі зібрання без відповідних рішень місцевих органів влади та навіть погодився на дебати кандидатів у прямому телеефірі.

Правда, є великий сумнів, що в цих дебатах візьме участь чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко. Він навіть проігнорував сьогоднішню процедуру реєстрації в ЦВК, пославши замість себе міністра освіти Олександра Радзькова. Той пояснив, що пан Лукашенко виконує свої президентські обов’язки. Так що 9 своїх конкурентів він не побачив і дав зрозуміти, що буде далі користуватися всіма перевагами адміністративного ресурсу.

Але опозиційні учасники перегонів вважають, що ситуація для них не зовсім безнадійна.

Андрій Санніков
«Білоруси не хочуть жити при диктатурі, і сьогодні у всіх нас є історичний шанс позбутися ганебного режиму, замінити його і розпочати будівництво нової нормальної європейської Білорусі. Зробити це нескладно, просто треба виконувати закони», – говорить кандидат на президента Білорусі Андрій Санніков.

Крім лідера руху «Європейська Білорусь» Андрія Саннікова Олександрові Лукашенку протистоять кандидати від опозиційних партій – Білоруського народного фронту та Об’єднаної громадянської партії, Ригор Костусєв і Ярослав Романчук, висуванець Білоруської Християнської демократії Віталій Римашевський, соціал-демократ та колишній політв’язень Микола Статкєвич... Серед кандидатів також поет Володимир Нєкляєв

Про єдиного кандидата від опозиції не йдеться

Ніколи в історії Білорусі не було так багато кандидатів. Всі вони, як політики, отримають можливість, мабуть, уперше в житті звернутися до співвітчизників у прямому ефірі радіо та телебачення. Всі опозиційні кандидати дали згоду співпрацювати під час агітаційної кампанії та спостереження на виборчих дільницях. Але від розмов про єдиного кандидата від опозиції вони відмовилися.

Ярослав Романчик
Кандидат Ярослав Романчик, який є незалежним економістом, запропонував опозиційним кандидатам виступити з єдиною програмою, передовсім економічною.

«У мене є гарна команда професіоналів, у мене є уявлення, що робити, як робити і головне як знайти на це гроші. Білорусі потрібна модернізація і політична, і економічна, нам потрібна відкрита країна», – каже він.

Передвиборчі рейтинги в Білорусі дуже різні з причини заангажованості багатьох підконтрольних державі соціологічних служб. Але, якщо звернутися до підсумків опитувань тих кампаній, яким можна довіряти, наприклад, незалежного інституту НІСЕПІ, то на цей момент за Олександра Лукашенка готові голосувати 48 відсотків виборців, а опозиційні кандидати мають сумарний рейтинг 26 відсотків. За місяць активної агітації опозиційні кандидати можуть підвищити свій рейтинг, хоча б до такого рівня, щоб Лукашенко не переміг у першому ж турі. Але це при умові, що голоси в Білорусі будуть реально рахувати.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG