Доступність посилання

ТОП новини

Депутати «оптимізують» Конституцію. Під себе


Київ – Уже через кілька годин після того, як Конституційний Суд дав у п’ятницю згоду на зміну Основного Закону про проведення парламентських виборів восени 2012 року, Верховна Рада зробила перший крок до того, щоб подовжити собі повноваження. За рішення про це проголосували 305 депутатів. Опозиція заявляє про узурпацію влади, а політичні експерти кажуть про бажання заощадити.

Голова Конституційного Суду Анатолій Головін оприлюднив у п’ятницю позитивний висновок щодо законопроекту про внесення змін до Конституції, які передбачають проведення чергових парламентських виборів у жовтні 2012 року і президентських – у березні 2015 року.

Депутати одразу ж зробили перший крок до переносу виборів, проголосувавши за відповідний проект конституційною більшістю голосів.

Про рішення Конституційного суду у Верховній Раді знали завчасно. Бо ще в четвер парламент підтримав зміни до регламенту, за якими про конституційні зміни можна голосувати не бюлетенями, а депутатськими картками, що значно спрощує процедуру. А Президент негайно ж підписав цей закон.

Яценюк і Тимошенко викрили мотиви більшості

Лідер «Фронту змін» депутат-нашоукраїнець Арсеній Яценюк різко засудив дії, спрямовані на подовження повноважень чинної Верховної Ради. За його словами, владу в країні остаточно захопила Адміністрація Президента.

«Провладна більшість на чолі з Партією регіонів, Литвином і комуністами хоче продовжити цю політичну агонію на ще один рік, – заявив Яценюк. – Вони усвідомлюють, що під тиском міжнародної громадськості не зможуть протягнути закон про вибори до парламенту – такий, який вони протягнули про вибори до місцевих рад».

«Мені не дивно, що ті депутати, які точно знають, що народ їх удруге не переобере, сьогодні так хапаються за збереження своїх посад, – прокоментувала ситуацію лідер БЮТ Юлія Тимошенко. – Саме тому вони сьогодні, користуючись своєю владою, пролонгували перебування на депутатських посадах для себе».

Спікер порівняв опозицію з неадекватною повією

Натомість лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов вважає це рішення цілком легітимним і таким, що спрямоване не лише на користь депутатського корпусу, але й усієї країни.

«Я розумію, чому це рішення викликало бурхливу реакцію в окремих депутатів та непрацевлаштованих політиків, – каже він. – Але до чого тут усе суспільство, я не розумію. Вважаю, що ми ухвалили абсолютно правильне і збалансоване рішення».

А спікер Володимир Литвин заявив, що попереднє схвалення парламентом рішення про перенос виборів свідчить про відповідальність Верховної Ради. Він засудив опозиціонерів, які не підтримали продовження повноважень парламенту.

«Таке прагнення демонструвати праведність нагадує намагання представниці борделю вимагати любові від клієнта», – закинув опозиції Володимир Литвин.

Вирішили зекономити на виборах і на «купівлі» нових депутатів?

Донедавна політологи здебільшого схилялися до думки, що вибори мають відбутися навесні 2011 року. А представники Партії регіонів висловлювалися і за проведення парламентських виборів уже наступного року, і за їхнє відтермінування. Ходили також чутки, що були заготовлені два рішення Конституційного Суду – одне про парламентські вибори навесні 2011-го, інше – про вибори восени 2012-го.

Експерт із політичних питань Наталя Талалай вважає, що вирішальним у відтермінуванні виборів стало бажання зекономити. «Дуже багато грошей вклали у цей склад парламенту, у створення лояльної більшості, – каже вона. – А вибори – це у будь-якому разі дестабілізація, і навіть якщо вибори провести «правильно», все одно знову доведеться з кимось домовлятися, когось купувати».

Остаточне рішення стосовно продовження повноважень Верховна Рада має ухвалити на наступній сесії, що розпочнеться у лютому 2011 року.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG