Доступність посилання

ТОП новини

Таємний план щодо захисту держав Балтії і Польщі таки існує?


Рига – Нові матеріали, розміщені на сайті Wikileaks, свідчать, що США і НАТО розробили таємний план захисту Польщі та держав Балтії від можливої агресії з боку Росії. Британська газета Guardian, з посиланням на публікацію витоку дипломатичного листування США, повідомляє, що у січні 2010 року держсекретар США Гілларі Клінтон та представники держав НАТО підписали План захисту Польщі та держав Балтії, який, найімовірніше, був ухвалений у перебігу Лісабонського саміту альянсу.

Після російсько-грузинського конфлікту 2008 року у країнах Балтії виникло занепокоєння, що наступними жертвами можуть стати вони. Особливо турбувало ці країни те, що Москва мотивує свою агресію захистом інтересів громадян Росії, які проживають закордоном.

Латвія, Литва й Естонія почали посилено лобіювати питання про створення з боку НАТО конкретного плану захисту країн Балтії. Згідно з публікаціями таємного листування американських дипломатів, розміщеного на Wikileaks, Північноатлантичний альянс вирішив включити до «плану дій у надзвичайних обставинах», створеного для захисту Польщі, також Латвію, Литву й Естонію.

Схема захисту отримала кодову назву «Eagle Guardian» (Орел-захисник) і передбачала, що у випадку агресії з боку Росії будуть задіяні дев’ять дивізій НАТО: американські, німецькі, британські та польські. До північних польських та німецьких портів планувалося відправити військові кораблі США та Великої Британії.

Згаданий план не мали обговорювати публічно, щоб не викликати ускладнення відносин між НАТО і Росією.

План не є таємницею?

Міністр оборони Латвії Аттіс Пабрікс ухилився від коментарів до інформації, поширеної Wikileaks щодо існування плану захисту країн Балтії.

«Незалежно від того, є ця інформація спекуляцією чи правдою, зрозуміло одне: WikiLeaks спекулює на принципах демократії і насправді прирівнює свободу слова до вседозволеності», – зазначив Аттіс Пабрікс

Міністр оборони Естонії Яак Аавіоксоо вважає, що в НАТО мають бути різні програми боротьби з будь-якими загрозами. Водночас, за його словами, недоцільно, щоб про ситуацію з плануванням оборони, яка носить конфіденційний характер, знали можливі опоненти, оприлюднення таких планів є загрозою безпеці.

Натомість, прем’єр-міністр Латвії Валдіс Домбровскіс каже, що оприлюднена Wikileaks інформація не є таємницею.

«План оборони не є таємницею, на Лісабонському саміті НАТО було досягнуто відповідної домовленості. Таємними є деталі про конкретні заходи безпеки, а факт існування плану не є ніякою таємницею», – зазначив латвійський прем’єр в інтерв’ю ЗМІ.

Росія, ймовірно, знала про існування плану

На думку місцевих фахівців, існування плану захисту країн Балтії свідчить про те, що США та НАТО переймаються проблемами цих країн.

«Про нову стратегію НАТО щодо Польщі та країн Балтії йшла мова минулого року на Ризькій конференції, де три президенти країн Балтії просили саме про це. На початку цього року нам було відомо про перебіг справ. Це нормальна практика, коли НАТО розробляє стратегію у разі виникнення потреби. Не думаю, що це несподіванка для росіян, як і для балтійців», – зазначив керівник Комісії з національної безпеки Сейму Латвії Оярс Калниньш.

Попри те, що інформація про існування плану захисту Польщі та Балтії, ймовірно, була відома Росії, публікація на сайті Wikileaks стала приводом для висловлення нерозуміння з боку російської сторони.

Представник Росії у НАТО Дмитро Рогозін заявив, що Москва вимагатиме від альянсу анулювати таємну угоду про захист трьох балтійських держав – на знак свідчення про те, що Росія не є ворогом НАТО.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG