Доступність посилання

ТОП новини

У Варшаві радяться про допомогу Білорусі


Один з лідерів білоруської опозиції Олександр Мілінкевич (ліворуч) та міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, Варшава, 2 грудня 2011 року

Варшава – Представники сорока держав, зокрема, країн-членів Європейского Союзу, Канади та США, беруть участь у конференції «Солідарність із Білоруссю». Вони обговорюють, яким чином надавати ефективнішу допомогу білоруському громадянському суспільству. Конференцію організувало польське Міністерство закордонних справ.

Ідея проведення міжнародної конференції, присвяченої ситуації в Білорусі, виникла у Польщі відразу після того, як у грудні білоруська влада розпочала жорстоко переслідувати діячів білоруської опозиції. Тоді Польща заявила, що вдвічі збільшить свою фінансову допомогу, спрямовану на розвиток демократії в Білорусі, й закликала інші країни підтримати її ініціативу.

Європейська та світова спільнота охоче відгукнулася на пропозицію польського зовнішньополітичного відомства зустрітися у Варшаві й спільно поміркувати, яким чином допомогти білорусам у демократизації їхньої країни.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський свою промову на відкритті конференції розпочав зверненням до президента Білорусі Олександра Лукашенка: «Пане президенте Лукашенко, ви програєте! Навіть у тих державах, де результати останніх білоруських виборів визнали внутрішньою справою Білорусі, ніхто не вірить у задекларований вами результат виборів – 80 відсотків голосів. Якщо в грудні Ви ще не знали, що програєте, то тепер, після подій у Тунісі чи Єгипті, це очевидне. Ваші методи несумісні з сучасною Європою. Скоріше чи пізніше Ви будете змушені втікати від власних співгромадян й шукати захисту в країні, де ще нижчі стандарти, ніж ті, що Ви їх самі встановлюєте. У Мінську потрібно буде тримати завжди готовий до раптового польоту літак».

Відкрити об’єднану Європу для звичайних білорусів

Сікорський наголосив на тому, що Варшава, з одного боку, закликає Європу до суворіших методів впливу на Лукашенка та його команду, а з іншого – до максимальної відкритості щодо пересічних громадян Білорусі. Зокрема, польський міністр нагадав, що Польща скасувала оплату за польські візи для білорусів. Мовляв, таким чином поляки заохочують своїх білоруських сусідів подорожувати й привозити додому європейський досвід демократії.

Результати відчутні вже тепер, твердить Сікорський: «У січні цього року наше генеральне консульство у Бресті видало білорусам майже три тисячі польських віз, а в січні минулого року таких віз було видано менше ніж 900. Сподіваюся, що інші країни Європейського Союзу візьмуть приклад з Польщі і також ліквідують оплати за свої візи».

Сікорський перелічив цілу низку польських ініціатив, які потребують кращого фінансування, а також більшої участі інших країн. Зокрема, поляки вважають, що потрібно значно збільшити кількість стипендій для білоруської молоді, котра могла б навчатися в Європі, а також щедріше фінансувати різноманітні стажування для білорусів у європейських установах та неурядових організаціях.

У тому, що ініціативу Польщі підтримають у Європейському Союзі, запевнив комісар у справах розширення і політики сусідства Штефан Філе. За його словами, фінансова допомога Європейського Союзу, спрямована на розвиток громадянського суспільства у Білорусі, збільшиться майже у чотири рази – з чотирьох до майже шістнадцяти мільйонів євро. Комісар Філе закликав режим Олександра Лукашенка негайно звільнити білоруських політв’язнів.

Один з присутніх на конференції лідерів білоруської опозиції Олександр Мілінкевич висловив сподівання, що варшавська конференція прискорить процес змін у Білорусі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG