Доступність посилання

ТОП новини

У Грузії змінюють Концепцію національної безпеки: Росія – агресор, Україна – далі стратегічний партнер


Військовий експерт грузинської редакції Радіо Свобода Коба Ліклікадзе

Прага – Рада безпеки Грузії представила на розгляд парламенту новий проект Концепції національної безпеки. Це перша зміна Концепції від часів грузинсько-російської війни у 2008 році. Про те, яких змін зазнав погляд Грузії на можливі загрози її безпеці, розповів в інтерв’ю військовий експерт грузинської редакції Радіо Свобода Коба Ліклікадзе.

– У Концепції національної безпеки, яка діяла від 2005 року, було написано, що Росія – потенційне джерело небезпеки, тобто країна, яка заохочує сепаратизм у Грузії. Навіть дипломатичніше говорилося, що окремі представники російського парламенту підтримують сепаратистів. А зараз у новому проекті говориться, що Росія є постійним джерелом воєнної агресії проти Грузії. Написано відкрито, що агресія Російської Федерації проти Грузії може тривати, бо основну мету Росії – скинути демократичний уряд Грузії – не було досягнуто. Тому Росія залишається джерелом постійної загрози. Деякі парламентарі, в тому числі віце-спікер парламенту Грузії Паата Давітая, у вівторок, під час визначення процедури розгляду цього законопроекту, вимагали, щоб там було чітко записано, що Росія – ворог. Тобто, є такі радикальні погляди.

– Яку реакцію в Грузії очікують від Росії на такі гострі визначення?

– Відбулося попереднє засідання щодо процедури розгляду цього законопроекту. Далі будуть дебати в комітетах, а потім буде розгляд на сесії парламенту. Я не виключаю, що будуть внесені зміни і міжнародні консультанти будуть радити пом’якшити акценти. В усякому разі, там не буде написано, що Росія – ворог.

– Раніше Україна була серед стратегічних партнерів Грузії. Чи в Тбілісі й далі бачать Київ у цій ролі? І як змінився погляд на інші країни регіону?

– Дуже цікаво. Коли я порівняв цю концепцію з попередньою, мені впало в очі, що формулювання погляду на Україну не змінилося, хоча відносини від часів Президента Ющенка стали набагато менш інтенсивними, як політичні, так і економічні. Коли в Україні відзначали ювілей Віктора Януковича і президент Саакашвілі поїхав, щоб його привітати, його не запросили, вони зустрілися десь похапцем. Але в Грузії продовжують вважати Україну стратегічним партнером. Також цікаво, що немає згадки про Білорусь, хоча з цією країною останнім часом інтенсивно розвиваються стосунки, як політичні, так і економічні. Президент Саакашвілі один із перших привітав Олександра Лукашенка з перемогою на виборах. Але з іншого боку, президент Саакашвілі не хоче афішувати ці стосунки, щоб не викликати критику з боку Європи. Та ж тактика і в стосунках з Іраном, із яким Тбілісі нещодавно оформив угоду про безвізове пересування.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG