Доступність посилання

ТОП новини

Українській мові загрожує знищення – інтелігенція


Київ – Українська влада нищить українську мову – б’ють на сполох представники української інтелігенції у Міжнародний день рідної мови, який відзначають сьогодні. Як доказ, вони наводять факти закриття українських шкіл на сході. Натомість представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко сьогодні наголосив, що Віктор Янукович всіляко сприяє всебічному розвитку та використанню державної мови. За його словами, Президент подає всім українцям особистий приклад спілкування українською мовою. Тим часом інші соратники Януковича активізували боротьбу за права російськомовного населення.

У День рідної мови Партія регіонів оприлюднила на своєму сайті лист від імені нацменшин до міжнародних інституцій, у якому йдеться про порушення мовних прав румунів, угорців, росіян та євреїв в Україні. Ці права будуть відновлені, якщо буде ухвалений закон «Про мови в Україні», написаний представниками провладної парламентської більшості, вважає народний депутат від Партії Регіонів Вадим Колесніченко.

«Я особисто, перебуваючи у Києві, протягом двох років не можу забезпечити право своєї дитини на навчання у дитячому садку рідною російською мовою. Чомусь ніхто не бачить намагань сотень тисяч громадян України добитися того, щоб їхні діти навчалися рідною мовою, щоб вони мали можливість і бачити кінострічки, і дивитися телебачення, і спілкуватися з органами державної влади. З приводу начебто утисків української мови: 100 законів забороняють використання всіх інших мов, крім української», – каже Колесніченко.

Чинний закон про мови не виконувався жодним із президентів – автор закону

Бачення мовної політики в Україні представниками нинішньої влади є небезпечним для української мови, відтак і для національної самоідентифікації та суверенітету, вважає відомий український правознавець-міжнародник, автор нині чинного закону про мови Володимир Василенко. За його словами, наявна нині загрозлива ситуація створювалася упродовж десятиліть, через невиконання законодавчих норм.

«Закон «Про мови в Українській РСР» критикували і зараз критикують. Але, навіть ті положення, що є у законі , якби вони були реалізовані, якби влада вже після відновлення незалежності України забезпечила виконання такого закону, то в нас не було б того болю і турботи, що ми маємо зараз. Жоден із президентів України системно не працював над тим, щоб зміцнювалася національна ідентичність української нації», – наголосив Василенко.

Письменники закликають громадськість завадити знищенню української мови

Тим часом українські письменники закликали співгромадян не бути пасивними у відстоюванні права української мови на життя. Саме громадянська активність має стати на заваді реалізації політики зі знищення української мови,йдеться у документі. «Закриття українських шкіл на Сході України лицемірно видаються за «оптимізацію витрат». З підручників історії вириваються сторінки. Зі шкільної програми вилучають «незручні» для влади твори. Концепція літературної освіти дописується на користь російської літератури», – сказано у зверненні, підписаному майже сотнею літераторів. Мовну політику чинної влади може компенсувати лише активна громадськість, зазначив один із них Сергій Грабар.

«Знову є певний тиск на українську мову, спроби знівелювати її. А не може бути Україна без української мови. Нам треба нею розмовляти, спілкуватися, письменникам писати, популяризувати, робити певні дії. Просто треба бути самими собою», – зазначив Грабар.

Долучився до обговорення мовної тематики і Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Він висловив думку про те, що «не треба нагнітати пристрасті з цього приводу». Він припустив, що підготовлений групою депутатів з більшості закон про мови розглядатися на нинішній сесії парламенту не буде.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG