Доступність посилання

ТОП новини

Екс-кандидат на президента Білорусі відмовився від співпраці з КДБ


Олесь Міхалевич

Мінськ – Колишній кандидат на президента Білорусі Олесь Міхалевич, один із семи затриманих 19 грудня екс-кандидатів на цю посаду, розповів у понеділок на прес-конференції у Мінську, чому підписав заяву про співпрацю з КДБ. Завдяки цьому документові його було звільнено з ув’язнення під підписку про невиїзд. На цій же прес-конференції Міхалевич публічно відмовився від співпраці із білоруським КДБ.

Міхалевич назвав в'язницю КДБ, у якій його утримували з часу арешту до 19 лютого, концтабором у центрі Мінська, де відбуваються катування.

«Хтось повинен зупинити цей концтабір», – заявив Міхалевич.

«Умова мого звільнення – підписання угоди про співпрацю з КДБ. Я свідомо пішов на цей крок. Це було продиктовано не тиском, і не тортурами, а бажанням донести інформацію про те, що відбувається з ув'язненими. Я відкрито заявляю, що ніколи не був і не буду агентом КДБ. Своєю публічною заявою знімаю із себе відповідальність, яка була вказана на папері», – зазначив Міхалевич.

Політик також повідомив, що вислав до прокуратури заяву про тортури, які відбуваються у в'язниці КДБ. Таку ж заяву він має намір подати до Комітету з тортур ООН.
«Дихальні вправи» з ацетоном
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

«Дихальні вправи» з ацетоном

У своїй заяві до білоруської прокуратури Олесь Міхалевич детально описує знущання, до яких вдаються над затриманими у СІЗО КДБ в Мінську.

«10 січня «охоронці охоронців» – люди в чорних масках без розпізнавальних знаків – виволокли з камери, силоміць вдягнули наручники ззаду, підняли їх так, щоб опустити обличчям до бетонної підлоги. Спустили по гвинтових сходах в підвальне приміщення, – ідеться у заяві Міхалевича. – Сказали, вивертаючи руки за спиною максимально високо вгору, поки не почали хрустіти суглоби, що я повинен виконувати все, що від мене вимагають… Співробітників ізолятора при цьому не було навіть у коридорах».

Міхалевич розповів про систематичні обшуки – по 5-6 разів на добу. Під час цього в’язнів ставили голими «на розтяжку», підсікаючи ноги «майже до повного шпагату». У кімнаті, де температура, не перевищувала 10 градусів, людей ставили голими на віддалі метра від стіни, змушуючи впиратися в неї руками, часто із вивернутими назовні долонями. «Тримали так по 40 хвилин», – написав у своїй заяві екс-кандидат.

У самій камері опалення теж не було. І температура там не перевищувала 10 градусів.

У камері на 8 спальних місць утримували 15 осіб. Тому спати доводилося по черзі. «Якщо зміна спати припадала вдень, то доводилося вибирати між сном і прогулянкою. Під час обшуку виводили на годину усіх 15 осіб в карцер площею 5 квадратів, де деякі втрачали свідомість», – свідчить Міхалевич.

На ніч у камері не вимикали денне світло, і вимагали лягати обличчям під лампу, забороняли накривати обличчя хусткою, «щоб бачити обличчя». У Міхалевича, за його словами, почав псуватися зір. Наказували спати, повернувшись обличчям до «вічка» у дверях. Фактично, це виливалася у катування відсутністю сну.

У камері фарбували підлогу фарбою на ацетоні і вимагали знаходиться в приміщенні, яке, фактично, не провітрювалося, до повного висихання фарби.

Заарештовані також не мали можливості зустрітися із адвокатами наодинці. Олесь Міхалевич каже, що це робилося для того, щоб позбавити в’язнів можливості розповісти про тортури.

На своїй прес-конференції у Мінську опозиційний політик не виключив, що його знову арештують. Однак це його не лякає.

«Я зроблю все можливе, щоб зник концтабір у центрі Мінська», – заявив колишній кандидат на президента.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG