Доступність посилання

ТОП новини

Землю – на продаж, фермерові – «несподіваного сусіда»


Київ – Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, яке планується на 2013 рік, навряд чи примусить землевласників масово продавати земельні паї, які вони сьогодні здають в оренду, переконані експерти. Тим не менше, тільки по Київській області торгувати своїми земельними ділянками готовий майже кожен десятий, зазначають представники Держкомзему. Оскільки таким чином пропозиція все одно перевищуватиме попит, можливий обвал цін на землю. Це в свою чергу може стати причиною того, що землю скуплять за безцінь не фермери-господарники, в яких значних коштів немає, а ті, хто не надто опікуватиметься користю своїх підприємств для села.

Юрій Сергеєв уже понад рік керує одним із фермерських господарств неподалік Києва. Він займається в основному тваринництвом, реалізуючи продукцію через інтернет-крамницю та офіс у столиці. Минулого року він орендував 30 земельних паїв, цього року довелось згорнути господарство майже вдвічі – нерентабельно.

До скасування мораторію на продаж землі фермер ставиться неоднозначно. З одного боку, каже Сергеєв, якщо купити землю, не доведеться залежати від селянина-землевласника, що рідко коли погоджується укласти орендну угоду більш ніж на 5 років. Водночас фермер зауважує: на те, щоб купити багато, навряд чи знайдуться гроші, а яким у такому випадку буде сусідство, передбачити неможливо.

x
Землю – на продаж, фермеру – сюрприз
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
«Дуже багато курників, на яких утримується дуже велика кількість птахів. Що таке великий курник? Це – могильники. Все це може потрапити у воду, у водогін і так далі. Такого одного курника на території нашого села буде достатньо, щоб попрощатися з нашою екологічною ситуацією. А для цього курника потрібно 2–3 паї. Якщо людина буде володіти цією землею, буде важко сказати, що вона не має права це зробити», – навів приклад Юрій Сергеєв.

Пенсіонери продаватимуть – експерт

Відповідно до опитування в рамках спільного проекту Держземагентства України та Світового банку щодо власності на землю в сільській місцевості, близько 40% власників земельних паїв – пенсіонери. На думку експертів, залучених у проекті, саме вони продаватимуть паї в першу чергу.

Тим часом парламентська опозиція виступає за продовження мораторію на продаж землі до 2015 року, мотивуючи це можливим обвалом цін на ділянки, в результаті чого землю можуть скупити практично за безцінь.

Таку ситуацію припускає і радник начальника головного управління Держкомзему в Київській області Сергій Шевченко. За його словами, зараз ціна на землю сільськогосподарського призначення і так невисока, а якщо пропозиція значно перевищуватиме попит, неминуче подальше зниження вартості ділянок.

«Є такі дані, що приблизно десята частина селян готова хоч завтра віддати свою землю, і вона вже навіть знає ціну, за яку вона готова цю землю віддати», – зазначає радник.

Проблему можна вирішити, створивши дієвий законодавчий важіль, вважає Сергій Шевченко. Однак, каже він, точно спрогнозувати розвиток ситуації на сьогодні складно через високу ймовірність утворення тіньового ринку землі, який держава контролювати не зможе.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG