Доступність посилання

ТОП новини

У Лівії склалася патова ситуація


Прага – Лівійські урядові сили у п’ятницю вже третій день поспіль бомбардували міста на сході країни, які контролюють сили опозиції. Тим часом президент США Барак Обама закликав лівійського лідера до негайної відставки, але не подав жодного сигналу про те, що США хотіли б прискорити цю відставку військовими силами.

За підтримки авіації лівійські урядові війська намагаються поновити контроль над багатим на нафту сходом країни. Третій день поспіль авіація бомбардує міста Адждабія та Бреґа. Але лівійські повстанці продовжують чинити опір під гаслом «перемога чи смерть», яке виголосив голова Національної лівійської ради Мусафа Абдель Джаліл.

Однак військові експерти говорять, що сил опозиції недостатньо для того, щоби взяти столицю, Тріполі. В той же час військових сил, котрі залишилися вірними лідеру країни Муаммару Каддафі, не вистачає для того, щоб відновити контроль над всією територією Лівії.

Каддафі втратив легітимність – Обама

Тим часом у Вашингтоні президент США Барак Обама висловив побоювання, що патова ситуація, що виникла в Лівії, може скотитися до громадянської війни.

«Існує небезпека, що це протистояння без виразної переваги на жодному боці, може стати кривавим. Ми занепокоєні такою можливістю. Тому я хочу, щоб Сполучені Штати були готові швидко відреагувати у випадку, якщо ситуація погіршиться настільки, що ми опинимось перед гуманітарною кризою», – зазначив Обама.

Президент США повторив заклик до Муаммара Каддафі відійти від влади, нагадавши, що проти кількох представників його режиму, які віддавали наказ стріляти по мирному населенню, вже порушено справи за «злочини проти людяності».

«Ми будемо посилати чіткий сигнал: насильство має припинитися. Муаммар Каддафі втратив легітимність, він має піти. Ті, хто вчинили насильство супроти лівійського народу, повинні понести відповідальність. Очікування лівійського народу щодо свободи, демократії та гідності, повинні виправдатися», – наголосив Барак Обама.

Західних журналістів заблокували в готелі

Тим часом антиурядові акції вже дібралися і до лівійської столиці, Тріполі. Тут вперше за останній тиждень, відтоді як поліція брутально придушила попередню демонстрацію, відбувся антиурядовий протест. Його також було придушено за допомогою сльозогінного газу і вогнепальної зброї. Демонстранти зібралися після п’ятничної молитви у східній частині Тріполі.

Іноземних журналістів місцева влада заблокувала в готелі, не даючи їм можливості висвітлювати демонстрації. Раніше Каддафі заявив, що лівійці не беруть участь в антиурядових демонстраціях і закликав західних журналістів показати йому хоч одну демонстрацію. Міжнародні агентства повідомляють, що близько 130 кореспондентів не можуть покинути приміщення готелю «Ріксос», але вони чують постріли неподалік. Речник Каддафі заявив, що це «прибічники «Аль-Кайди» намагалися порушити стабільність у центрі Тріполі.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG