Доступність посилання

ТОП новини

Справа Кучми – ще один крок до посилення авторитаризму Януковича (європейська преса)


Прага – Фактично всі провідні газети на Заході відгукнулися на порушення Генпрокуратурою України кримінальної справи проти колишнього Президента України Леоніда Кучми. Але немає жодного оптимізму щодо ймовірного покарання головного замовника вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Газети цитують експертів, котрі схильні вважати такі несподівані кроки Генпрокуратури у Києві частиною прихованого політичного плану нинішнього Президента Віктора Януковича. Він не лише не задоволений останніми критичними заявами Кучми, а й стимулюється тими «донецькими силам», котрі завжди були люті та роздратовані «кучмівськими», «не донецькими» силами в оточенні нинішнього Президента. Аналітики не виключають, що справа проти Кучми – ще один крок до концентрації влади у руках оновленого клану Януковича.

Лондонська «Таймз» здивована таким новим поворотом у справі про вбивство Георгія Гонгадзе. І особливо тим, що як докази і проти екс-президента Кучми, і проти генерала Пукача в Генпрокуратурі розглядатимуть відомі «плівки Мельниченка». Газета нагадує читачам, що на цих записах колишнього охоронця Президента Кучми саме тодішній глава держави 10 років тому давав вказівки «покінчити» з неугодним журналістом, котрий, як люто казав тоді нібито сам Кучма, «просто оборзєл вже», і «будемо вирішувати, що з ним робити».

Масові виступи опозиції після загибелі Гонгадзе, як пише Тоні Гелпін в «Таймз», сприяли вибухові «помаранчевої революції в Україні». Разом з тим газета поділяє сумніви у реальності доведення вини екс-президента Кучми в організації вбивства Георгія Гонгадзе і цитує одного з лідерів української опозиції Юлію Тимошенко, котра вважає кримінальну справу проти колишнього глави держави «формальною».

Польська «Жечпосполіта» цитує одних експертів, котрі кажуть, що важко прогнозувати, чим скінчиться ця кримінальна справа проти Кучми, та інших, що не виключають намагання «оточення Януковича поставити під свій контроль людей Кучми».

Московська «Нєзавісмая газета» цитує аналітиків, котрі не приховують свого певного здивування діями влади з відкриттям кримінального провадження проти колишнього Президента Леоніда Кучми, але й разом з тим не виключають, що це свідчить про «напружену боротьбу в оточенні Януковича», та пророкують таким чином «початок серйозних змін в українській політичній системі».

Тут також допускають, що «кримінальна справа проти екс-президента викликана роздратуванням нинішнього глави держави останніми заявами Кучми і діями Литвина. Обидва політики останнім часом почали дуже різко критикувати владу – і реформи всередині України, і зовнішньополітичні кроки, включно з українсько-російськими стосунками».

Депутат Верховної Ради, колишній близький соратник Януковича Тарас Чорновіл не виключає, що саме справою Кучми, яка нічим в юридичному плані не завершиться, виявляється бажання влади Януковича зосередити в одних руках всю систему – і політику, і великий бізнес».

Ще одне видання з Росії – «Комерсант» – цитує аналітиків, котрі вважають, що справою Кучми Янукович хоче показати Заходові, ніби в Україні перед законом всі рівні, та «применшити» таким кроком, що готувався наперед, ефект виїзду Юлії Тимошенко до Брюсселя.

Впливова «Вол Стріт Джорнал» цитує у своєму європейському числі адвоката вдови Гонгадзе Валентину Теличенко, котра закликає не поспішати «святкувати перемогу», бо ще «занадто рано» очікувати «професійного розслідування» вини Кучми у цій справі.

Теличенко розчарована формулюванням Генпрокуратури щодо висунення нею проти Кучми як попереднього звинувачення саме «зловживання владою», а не ймовірного організатора вбивства Гонгадзе.

Газета також наголошує, що головний свідок у можливому наказі Кучми щодо знищення журналіста, тодішній глава міліції генерал Юрій Кравченко був знайдений застреленим у себе вдома ще у 2005 році, що слідство трактувало як самогубство, котре сталося саме у день виклику Кравченка до Генпрокуратури.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG