Доступність посилання

ТОП новини

Українці з судна «Васіліос N» розповіли про деталі полону в Лівії


Уперше за 11 місяців від того часу, як вантажне судно «Васіліос N», що ходить під грузинським прапором, було затримане в лівійському порту, а потім вчинило втечу до Мальти, вдалося зв’язатися з українськими членами екіпажу, які разом із грузинськими й азербайджанським колегами не можуть дістатися додому, оскільки досі не вирішена судова тяганина між власником судна і власником вантажу.

Зокрема, моторист Артем Слабошпицький розповів сьогодні по телефону грузинській редакції Радіо Свобода, що трьом українцям пропонували врятуватися самим, залишивши грузинських товаришів, однак вони відмовилися.

«Нам зателефонував український консул у Лівії і запропонував евакуацію нас, українських моряків, нас тут на борту троє, – що «ми вас евакуюємо, тільки вас, без усієї команди». Ми відразу ж відмовилися, тому що, як кажуть, так не годиться. Якщо евакуюватися, то всьому екіпажеві. Ми відразу сказали «ні», – розповів він.

Судно «Васіліос N» у квітні минулого року прямувало з Туреччини до Лівії, куди мало доставити 46 тонн цементу. По дорозі воно потрапило в сильний шторм, у результаті частина вантажу намокла і була пошкоджена. Компанія-замовник відмовилася від оплати доставленого вантажу, а власник, у свою чергу, вимагав погашення заподіяної матеріальної шкоди. У результаті моряки змушені були залишатися на борту судна в Лівії в очікуванні погашення заборгованості.

Другий механік Валентин Музика розповів: «Нас арештували. Власник почав нас обдурювати. Весь час обіцяє: «завтра, завтра», грошей не дає. Важко було. І з лівійського боку не зрозуміло було, чи просувається суд, чи ні. Ми виявилися заручниками. Судно арештували, а екіпаж опинився в заручниках. Головна проблема – що власник не платив і не платить гроші».

10 березня екіпажеві судна вдалося вибратися з лівійського порту, скориставшись тамтешньою неспокійною ситуацією. Увійти відразу після прибуття в мальтійський порт корабель також не зміг – чекати на це дозволу довелося протягом тижня.

Виконувач обов’язків керівника грузинського органу реєстрації кораблів і контролю прапорів Мамука Ахаладзе, який постійно зв’язується з моряками, говорить, що корабель «Васіліос N» у даний момент перебуває в акваторії порту Валлетти на Мальті і що це було рішенням капітана саме цього порту.

«Порт Валлетти взяв на себе відповідальність на даному етапі постачати корабель «Васіліос N» і його екіпаж усім необхідним. Юридичні процедури також будуть завершені в недалекому майбутньому», – заявив він.

Капітан корабля Антон Курашвілі пообіцяв інформувати Радіо Свобода про подальші процеси, доки екіпаж не повернеться додому. Однак коли це станеться, моряки поки не знають – суперечка між замовником вантажу і власником корабля триває донині.

У вівторок екіпаж також подав до мальтійського суду позов на власника судна.
XS
SM
MD
LG