Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі вважають, що економічна криза може зміцнити ЄС


Варшава – Чи має економічна криза, яка охоплює Європейський Союз, свої позитивні сторони? Яку стратегію у виняткових умовах цієї кризи повинна обрати Польща, що саме розпочинає головування в ЄС? Про це у Варшаві дискутували польські аналітики, які спеціалізуються з питань євроінтеграції. Дискусію «Проблема головування в ЄС у добу економічної кризи» організували представництво Європейської комісії в Польщі та польський Інститут міжнародних справ.

Польські експерти одностайні в тому, що Варшава приступає до головування в ЄС у винятковий період. За словами аналітика Марека Ціхоцького, ситуація, в якій Польща розпочинає своє головування, – екстраординарна. Він переконаний, що всі дотеперішні кризи в ЄС не були настільки серйозними, як та, що розгортається цього року.

«Це фундаментальна криза самої ідеї європейської інтеграції, – каже Ціхоцький. – Вона однозначно змушує європейські держави до ґрунтовного перегляду формули європейської інтеграції». Євроспільнота, твердить експерт, стає менш вірогідною, до неї меншає довіри навіть серед політичного істеблішменту західноєвропейських держав.

Лєшек Єсєнь, експерт з Польського інституту міжнародних справ вважає, що переосмислення формули ЄС вже розпочалося. Він зазначає, що в ЄС, охопленому кризовими явищами, зростає значення держав-членів. Мовляв, саме держави – сьогодні запорука стабільності об’єднаної Європи. Натомість євросоюзні органи управління, зокрема Європейська комісія, каже Єсєнь, функціонують далеко не так ефективно, як це було в період економічної стабільності. Аналітик вважає, що криза спонукатиме ЄС до вдосконалення його неповоротких керівних органів.

Євросоюз врятує рух уперед. Зокрема у східному напрямі?

Роберт Кшиськув, аналітик із польського Міністерства фінансів, який займається у міністерстві питанням євроінтеграції, висловлює переконання, що криза має й позитивні сторони. Мовляв, це добрий урок для всієї Європи. За словами Кшиськува, для фахівців, які радять політикам, як ефективно управляти Європейським Союзом, надзвичайно цікавий досвід економічних проблем Греції. Криза, говорить аналітик, – це тест для євросоюзних установ, створених у період стабільності. Саме тепер, каже він, добре видно, що саме в ЄС потрібно змінити або вдосконалити.

Рецептом на вдале польське головування в ЄС повинен стати вислів: «Від кризи можна втекти, рухаючись лише вперед». Так підсумувала дискусії польських аналітиків директор представництва Європейської комісії у Польщі Єва Синовєц. Вона каже, що пріоритети польського головування в ЄС – це не що інше, як рух уперед. Характерно, твердить вона, що навіть тоді, коли європейська спільнота поглинута своїми економічними проблемами, Польща послідовно підтримує євроінтеграційні прагненння своїх східних сусідів.

«Ми не маємо підстав стверджувати, що внаслідок процесів, які відбуваються на південь від ЄС, або ж внаслідок глибокої економічної кризи у деяких європейських країнах, Польща мусить якось переформатовувати пріоритети свого головування в ЄС», – сказала «Радіо Свобода» Єва Синовєц.

Вона також зауважила, що серед східних сусідів Польщі найбільшого прогресу в переговорних процесах із ЄС досягла Україна. Представник Європейської комісії наголосила на тому, що Польща поставила собі за мету успішно завершити переговорний процес про асоціацію ЄС із Україною до кінця цього року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG