Доступність посилання

ТОП новини

На місці Десятинної церкви в Києві може з’явитись музейний комплекс


Територія біля залишків фундаменту Десятинної церкви в Києві
Територія біля залишків фундаменту Десятинної церкви в Києві

Київ – На місці Дитинця із фундаментом Десятинної церкви найближчими роками може з’явитись музейний комплекс. У п’ятницю в Києві презентували результати бліц-конкурсу на найкращу концепцію такої споруди. Роботи, відзначені журі, виставлені у Будинку архітектора, щоб кияни мали змогу їх побачити і взяти участь у громадському обговоренні. Побажання будуть враховані під час створення єдиної концепції, на реалізацію якої, як зазначають архітектори, піде щонайменше п’ять років.

Першу премію журі розділило між двома авторськими колективами, очоленими архітекторами Ольгою Кругляк та Андрієм Миргородським. За задумом замовника конкурсу – Головного управління містобудування та архітектури КМДА, переможці повинні об’єднати зусилля для створення єдиної концепції музейного комплексу з урахуванням усіх побажань і пропозицій. Після цього, як повідомив журналістам головний архітектор столиці Сергій Целовальник, буде сформована робоча група з архітекторів, істориків, археологів, яка розробить загальний план музеєфікації території Дитинця. Тільки після цього можна буде щось там будувати, зазначає Сергій Целовальник. За його словами, про будівництво нової Десятинної не йдеться: не можна відновити те, чого ніхто із сучасників не бачив.

«У наших літописах, на жаль, збереглися тільки деякі літературні описи інтер’єрів Десятинної церкви Богородиці, а іконографічних матеріалів не збереглося, – говорить Сергій Целовальник. – І той план, який розкопали археологи, 40 на 60 метрів, із дещо спотвореним вівтарем, оскільки каркас міста, тобто мережа вулиць, сильно змінилися з тих часів і «наїхали» на частину цього фундаменту – все це свідчить про те, що ми не можемо відтворити за одним лише фундаментом справжній вигляд храму».

Цього року будуть тільки міряти і планувати

Насамперед, зауважує головний архітектор Києва, планують відновити скляне накриття фундаменту церкви, яке обвалилося взимку. Однак, як зізнались автори концепцій-переможниць, вони не зовсім уявляють, яким чином поєднають їхні ідеї: одна група архітекторів пропонує відновити гіпотетичний образ Десятинної церкви, а інша – категорично проти цього.

Також під питанням залишається термін, протягом якого може бути створений музейний комплекс, говорить архітектор Олена Олійник, яка входить до одного з авторських колективів, що отримали першу премію конкурсу.

«Поки що цього року нічого, окрім обмірів і дбайливого розчищення, не передбачається, – каже вона. – А з проектних робіт, я думаю, що дай Боже, щоб ми виробили програму дій. Тому що це справа не на один рік, а щонайменше – на 5-6 років».

На поточний рік у рамках програми соціально-економічного розвитку міста виділили 20 мільйонів гривень: на проведення археологічних досліджень – 4 мільйони, 3 – на проектування і 13 мільйонів – на музеєфікацію.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG