– Ви брали участь у громадських слуханнях на тему «Демократія і верховенство права в Україні» у Вашингтоні та Києві за участю українських урядовців та інтелектуалів, експертів із громадського сектору. Яким є потенціал громадянського суспільства в Україні?
– Так, я слухав незалежних експертів у Вашингтоні та Києві, і на обох зустрічах були представники влади України. Отже, громадськість мала змогу донести до влади свою позицію щодо ситуації в Україні та проблем із розвитком демократії у державі. Потенціал української громади – чималий! Відзначу, що експерти обговорювали важливі для України проблеми: виборче законодавство, боротьбу з корупцією, правозахист та свободу слова. Після київських дискусій я спілкувався із заступником міністра юстиції Валерією Лутковською, яка мені розповіла про співпрацю з незалежними фахівцями. Взагалі українські урядовці відзначають, що спілкування з незалежними експертами вельми корисне і влада візьме до уваги їхні рекомендації.
– У США громадськість, незалежні інтелектуальні центри відіграють важливу роль у політичному житті держави. Наскільки партнерськими є їхні взаємини?
– Ми – уряд США – приділяємо велику увагу співпраці з громадськістю, з незалежними експертами. Ми спільно аналізуємо ситуацію, що склалась у Сполучених Штатах, і ми разом визначаємо пріоритети розвитку держави. Якщо є розбіжності в оцінці ситуації або баченні перспективи, ми з незаангажованими експертами шукаємо компроміс, спільні точки дотику. Така співпраця і пошуки порозуміння – одна з ознак демократії. Хочу підкреслити, що досвід нашої співпраці з неурядовими організаціями, з громадськістю – це складова політики США, і це абсолютно нормально, коли громадськість співпрацює з урядом, контролює дії влади тощо.
Томас Меліа відомий у США не лише як один із помітних представників Державного департаменту, а й як експерт із правозахисних питань та проблем розвитку демократії. Він – автор багатьох статей про питання демократії і прав людини, які публікують провідні американські та європейські ЗМІ.