Доступність посилання

ТОП новини

Українські банки бояться «солідних» клієнтів


 Микола Азаров під час засідання Кабінету Міністрів, Київ, 20 липня 2011 року
Микола Азаров під час засідання Кабінету Міністрів, Київ, 20 липня 2011 року

Київ – Україна має гранично обмежити зовнішні запозичення. Про це сьогодні на засіданні уряду заявив прем’єр Микола Азаров. У Нацбанку також прагнуть скоротити один з видів позичок – споживче кредитування. На думку фахівців, воно стимулює імпорт і поглиблює негативне сальдо торгівлі товарами. Але при цьому кредитувати бізнес комерційні банки не поспішають.

Українські банки дедалі активніше видають кредити. За даними НБУ, у травні українці отримали споживчих кредитів майже на 8 мільярдів гривень – це вдвічі більше, ніж у січні. Для когось це радість з покупок, а для урядовців – головний біль. Директор департаменту макроекономіки Міністерства економічного розвитку і торгівлі Наталя Горшкова називає таку ситуацію загрозливою.

«Лаг між наданням кредитних коштів і завезенням під ці кошти імпорту дуже короткий. Лаг надання інвестиційного кредиту – дуже тривалий. Тому треба один лаг розтягнути в часі, а інший скоротити, створюючи сприятливі умови», – вважає Наталя Горшкова.

Іпотека врятує всіх?

У Нацбанку вихід бачать, зокрема, у стимулюванні іпотеки. Говорить директор департаменту з управління валютними резервами НБУ Олександр Дубихвіст: «Людина, яка купила квартиру, не буде купувати третій-четвертий телефон або другий-третій телевізор. Вона виплачуватиме кредит, сплачуватиме кошти національному виробнику».

Цю позицію комерційні банки поділяють. Вони знову кредитують іпотеку, твердить голова правління «Правекс-банку» Сергій Наумов: «Можливо, не в тих обсягах, але процес триває. Ми зробили цей продукт доступнішим. Але питання масового кредитування залишається, оскільки у нас немає довгих ресурсів у гривні».

На ринку кредитів бракує довіри

Щоб оживити економіку, треба стимулювати український бізнес. Але корпоративним клієнтам банки позичати не поспішають. Фінансистам бракує впевненості, що гроші повернуть, каже старший радник «Альфа-банку» Роман Шпек: «Кредити повертають «слабаки», незахищені владою, і це призводить до того, що банки не кредитують економіку, знаючи справжню кредитну історію багатьох потенційних позичальників».

НБУ планує підвищити вимоги до резервів банків, у яких портфель споживчих кредитів перевищує величину їхнього статутного капіталу. При цьому до споживчих кредитів не включатимуть іпотеку та позики на придбання товарів українського виробництва. Щоправда, банкіри сумніваються, що такі заходи спонукають до кредитування підприємств. Головною проблемою, на їхню думку, залишається брак довіри.
  • Зображення 16x9

    Антон Шульга

    Працюю на Радіо Свобода з квітня 2010 року. Редактор та ведучий ранкових новин. Попередній трудовий досвід також пов’язаний із радіо – обласним державним у Луганську, «Радіо-Ера» в Києві. Народився 1975 року у Жовтих Водах на Дніпропетровщині. Вищу освіту отримав у Луганському державному педагогічному університеті ім. Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG