Доступність посилання

ТОП новини

У Норвегії почався закритий суд над Брейвіком


Андерса Брейвіка (ліворуч) транспортують до в’язниці після засідання суду, Осло, 25 липня 2011 року
Андерса Брейвіка (ліворуч) транспортують до в’язниці після засідання суду, Осло, 25 липня 2011 року

Прага – Андерс Брейвік – чоловік, якого звинувачують у вбивстві близько 80 осіб у Норвегії, сьогодні вперше постав перед судом в Осло. Попередньо поліція говорила про 93 загиблих, однак нині оголосила нові дані, пояснивши різницю в 17 осіб складністю зі збором інформації на острові Утоя, де розташований молодіжний табір, у якому скоїв свій другий напад у п’ятницю Брейвік. Сам він не визнав себе винним, хоча і зізнався, що скоїв напади. Водночас сьогодні норвежці хвилиною мовчання згадували загиблих у результаті подвійних атак наприкінці минулого тижня.

32-річний норвежець Андерс Брейвік визнав, що саме він влаштував вибух у центрі Осло і стрілянину в молодіжному таборі правлячої Робітничої партії на острові під норвезькою столицею. При цьому він стверджує, що мав на меті врятувати Європу, а не вбити якомога більше людей. Про це на прес-конференції в Осло розповів суддя Кім Геґер: «Незважаючи на те, що звинувачений визнав, що скоїв напади, він заявив, що не вважає себе винним. Як це розуміє суд, звинувачений вірить у те, що він мав вчинити такі дії, щоб врятувати Норвегію і Західну Європу від культурного марксизму і захоплення мусульманами».

На прохання поліції суддя провів перше слухання, яке тривало 35 хвилин, за зачиненими дверима. Андерс Брейвік проведе в камері попереднього ув’язнення щонайменше 8 тижнів, з них місяць у повній ізоляції.

Його звинувачують у вбивстві щонайменше 68 осіб, переважно підлітків, на острові Утоя і 8-ми смертях в результаті бомбового нападу в урядовому кварталі в Осло. Це оновлені дані, які норвезька поліція оприлюднила сьогодні.

Кількасот розлючених жителів норвезької столиці чекали на початок слухань під залою суду. Коли один із автомобілів під’їжджав до будівлі, то хтось вдарив його по вікнах, було чути і лайку.

Масова стрілянина шокувала Норвегію. Сьогодні в країні опівдні за місцевим часом хвилиною мовчання норвежці вшанували загиблих. В Осло було чути лише крики морських чайок.

У Норвегії – хвилина мовчання, згадують жертв теракту
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00


Оглядачі обговорюють маніфест Андерса Брейвіка, який він поширив в інтернеті за лічені години перед тим, як скоїти злочин. На 1500 сторінках норвежець описує мусульманську загрозу в Європі, з якою, на його думку, не можна боротися демократичним шляхом, а лише зі зброєю. Брейвік закликає до хрестового походу проти мусульманської міграції до Європи.

Прем’єр Норвегії Єнс Столтенберґ назвав таку риторику тривожною. «Порівняно з іншими країнами, я не можу сказати, що у нас велика проблема з правими екстремістами в Норвегії, але в нас є деякі такі групи», – визнав норвезький лідер, запевнивши, що поліція стежить за цим.

Норвезький бомбіст згадує про Чорнобиль

Якщо раніше через адвоката Андерс Брейвік казав, що діяв сам, то сьогодні на суді оголосив, що мав спільників. Як би там не було, спостерігачі наголошують, що він опинився під впливом радикальної ідеології.

Частина маніфесту Андерса Брейвіка прямо переписана з маніфесту Теда Качинського, американського підривника-одинака. Качинський розсилав бомби в США поштою в 1970-1990-их роках, протестуючи проти технічного прогресу.

У своєму посланні норвежець згадує і про Україну. Він припускає, що аварію на Чорнобильській АЕС 25 років тому могли влаштувати «хоробрі» українські націоналісти, щоб у такий спосіб розвалити Радянський Союз і врятувати мільйони від смерті. Можливо, це була найуспішніша антимарксистська атака в історії, пише Брейвік.

За норвезькими законами йому загрожує 21 рік ув’язнення, але, якщо нападника і далі вважатимуть загрозою для суспільства, то він може залишитися за ґратами до кінця життя.

Матеріал підготували Мар’яна Драч і Ron Synovitz.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG